AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

SAMORZĄD. Kalisz jednak powiększy swe granice?

DATA: 5 stycznia 2018 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Czy Kalisz powiekszy swe granice kosztem okolicznych gmin?

  Niewykluczone, że Kalisz powiększy swoje granice, a proces odbędzie się, tak jak w Opolu, bez konsultacji i opinii ościennych gmin. Ratusz przygotowuje już w tej sprawie odpowiednie uchwały i wniosek do ministra.

  Powiększenie granic Kalisza to pomysł prezydenta Grzegorza Sapińskiego, który już w 2015 roku próbował namówić do połączenia z miastem włodarzy sąsiadujących gmin. 

  - Powiększony Kalisz byłby bardziej atrakcyjny ekonomicznie dla inwestorów, bo przedsiębiorcy mieliby do dyspozycji większą przestrzeń, pozwalającą na najlepsze usytuowanie swojego biznesu - argumentował prezydent Grzegorz Sapiński. - Samorząd zyskałby także 5-letnią premię budżetową za połączenie gminy miejskiej z wiejskimi. Tak się stało w przypadku Zielonej Góry, która w swe granice włączyła okoliczne gminy.

  Samorządowcy z ościennych gmin nie podzielili wówczas entuzjazmu prezydenta Sapińskiego. Ostatecznie żaden nie poparł pomysłu na połączenie z Kaliszem.

  Niewykluczone jednak, że Kalisz powiększy swoje granice decyzją Rady Ministrów - bez konsultacji i opinii ościennych gmin. Podobny scenariusz zrealizowano dwa lata temu w Opolu. Tam, mimo protestów okolicznych mieszkańców i samorządowców, w granice administracyjne miasta włączono 12 sołectw z czterech sąsiednich gmin. Opole zyskało blisko 9,5 tysięcy mieszkańców i ponad 5,3 tys. hektarów terenów.

  Czy w podobny sposób zostanie to załatwione w Kaliszu? Prezydent powołał właśnie zespół ds. opracowania koncepcji zmiany granic Miasta Kalisza, który ma przygotować projekty uchwał w tej sprawie. Mają one dotyczyć m.in. wyznaczenia włączanego obszaru, przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami Kalisza oraz wystąpienia do właściwego ministra z wnioskiem w sprawie zmiany granic Miasta.

  (mik)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.