AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

SAMORZĄD. Kalisz wchłonie 17 okolicznych sołectw i zwiększy swój obszar o połowę

DATA: 17 stycznia 2018 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Tak mają wyglądać granice powiększonego Kalisza

  Kalisz wchłonie 17 okolicznych sołectw, powiększy obszar o ponad połowę i będzie liczył 110 tys. mieszkańców. Uchwałę w sprawie projektu zmiany granic miasta podejmą na najbliższej sesji kaliscy radni. Potem odpowiedni wniosek trafi do Rady Ministrów.

  Są już konretne plany powiększnia miasta. Na polecenie prezydenta Grzegorza Sapińskiego przygotował je specjalny zespół. Teraz w formie uchwały intencyjnej swoją opinię o tym projekcie wyrażą kaliscy radni.

  Według planów miasto ma wchłonąć siedemnascie okolicznych sołectw i zwiększyć swój obszar z ok. 70 km kwadratowych do 110 km. Do Kalisza mają zostać przyłączone: Kościelna Wieś, Warszówka, Pawłówek, Kokanin, Niedźwiady, Kolonia Skarszewek, Wojciechówka, Pólko, Szosa Turecka, Nędzerzew, Zduny, Szałe, Wolica, Borek, Zydów, Mączniki i Boczków.

  Jak podkreślają pomysłodawcy projektu, zmiana granic administracyjnych miasta Kalisza będzie miała bezpośredni wpływ na rozwój jego potencjału gospodarczego między innymi poprzez zwiększenie ilości terenów inwestycyjnych przeznaczonych pod zabudowę przemysłowo-usługową oraz mieszkaniową. Inwestujące w Kaliszu firmy, które chcą rozwijać swoje projekty biznesowe w granicach administracyjnych miasta, zyskają ku temu nowe tereny.

  Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, Miasto będzie mogło również efektywnie rozbudowywać ofertę, mieszkaniową dla obecnych i potencjalnie nowych mieszkańców, którzy znajdą pracę w kaliskich firmach. Zmiana obszaru administracyjnego miasta ułatwi mieszkańcom obszarów włączanych do miasta korzystanie z bogatej oferty placówek edukacyjnych. 

  MAPA W DUŻEJ ROZDZIELCZOŚCI --> TUTAJ

  Projekt zmian granic miasta trafi teraz pod głosowanie. Po jego zaakceptowaniu radni zdecydują o skierowaniu odpowiedniego wniosku do rady ministrów, która może zmienić granice miasta w drodze rozporządzenia. Wcześniej zostaną przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami.... Kalisza.

  Opinie mieszkańców przyłączanych sołectw i samorządowców z sąsiednich gmin najprawdopodobniej nie będą w ogóle brane pod uwagę. Podobny scenariusz zrealizowano dwa lata temu w Opolu. Tam, mimo protestów okolicznych mieszkańców i samorządowców, w granice administracyjne miasta włączono 12 sołectw z czterech sąsiednich gmin. Opole zyskało blisko 9,5 tysięcy mieszkańców i ponad 5,3 tys. hektarów terenów.

  (mik)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.