AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

POWIĘKSZANIE KALISZA. Samorządowcy protestują i grożą wystąpieniem z Aglomeracji

DATA: 18 stycznia 2018 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  Samorządowcy protestują przeciw planom powiększania Kalisza kosztem ich gmin i grożą wystąpieniem z Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej.

  Samorządowcy z pięciu ościennych gmin protestują przeciwko planom prezydenta Grzegorza Sapińskiego, który chce powiększyć terytorialnie Kalisz kosztem ich gmin. Według projektu w granice miasta miałoby zostać włączone 17 sołectw z gmin: Nowe Skalmierzyce, Gołuchów, Blizanów, Żelazków, Opatówek i Godziesze. 

  Samorządowcy z ościennych gmin skierowali do prezydenta oficjalny protest, w którym podważają argumenty pomysłodawców powiększenia Kalisza. 

  Pisaliśmy o tym --> TUTAJ

  "Jest czymś wysoce niestosownym i wręcz obraźliwym wobec zarówno władz samorządowych sześciu wcześniej wymienionych gmin jak i mieszkańców tychże, argument zawarty w uzasadnieniu do projektu uchwały Rady Miejskiej Kalisza jakoby mieszkańcy naszych wspólnot gminnych często utożsamiali się bardziej z miastem Kalisz niż z własną gminą. Nasuwa się więc pytanie, skąd władze Kalisza posiadły taką wiedzę?" - czytamy w specjalnym oświadczeniu. 

  "Uwłaczającym jest ponadto kolejne stwierdzenie w uzasadnieniu, iż bezpośrednie sąsiedztwo dużego ośrodka, sprawia że mieszkańcy sołectw od lat korzystają z usług i zasobów miasta Kalisza. Stawiamy więc pytanie, czy usługi jak i korzystanie z zasobów jest darmowe?

  Władze miasta Kalisza podkreślają swoją wagę i znaczenie miasta w aglomeracji kalisko­ostrowskiej określając swoją rolę wręcz, jako rdzeń tego projektu, który przecież oparty jest na partnerstwie jego uczestników, a nie dyktacie jednego podmiotu.

  W związku z powyższym argumentacja, iż zmiana granic administracyjnych miasta Kalisza będzie miała bezpośredni wpływ na rozwój jego potencjału gospodarczego podważa sens powołania i dalszego funkcjonowania aglomeracji kalisko-ostrowskiej.

  Apelujemy więc do władz miasta Kalisza o zaniechanie działań mających na celu zaburzenie funkcjonowania sześciu ościennych gmin poprzez podjęcie działań mających na celu uszczuplenie ich powierzchni jak i liczby mieszkańców.

  W przeciwnym wypadku samorządy w /w wspólnot wezmą poważnie pod uwagę wystąpienie z aglomeracji kalisko-ostrowskiej."

  Pod oświadczeniem podpisali się burmistrz Opatówka Sebastian Wardęcki, sekretarz gminy Nowe Skalmierzyce Zdzisław Mielczarek, wójt gminy Bliaznów Sławomir Musioł, wójt Żelazkowa Sylwiusz Jakubowski oraz wójt gminy Godziesze Wielkie Józef Podłużny.

  (nel)

   

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.