AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

HANDEL. W które niedziele nie zrobimy zakupów?

DATA: 5 lutego 2018 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Zgodnie z ustawą, handel w niedziele będzie ograniczany, fot. pl.freeimages.com

  Od 1 marca wchodzą zapisy nowej ustawy ograniczającej handel w niedziele. Sprawdź, w którą niedzielę drzwi do marketów będą zamknięte.

  30 stycznia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ograniczającą handel w niedzielę. 1 marca wejdą w życie zapisy, zgodnie z którymi w tym roku będzie można handlować w 2 niedziele w miesiącu (w pierwszą i ostatnią, poza grudniem), w 2019 roku - w jedną, a w 2020 roku - w żadną.

   

  Teoretycznie, bo ustawia przewiduje ponad 30 odstępstw od reguły. I tak, mimo niedzieli, będzie można zrobić zakupy między innymi w piekarniach, cukierniach, na stacjach paliw, w placówkach pocztowych, w aptekach, w sklepach internetowych, w kwiaciarniach, w portach lotniczych i strefach wolnocłowych, czy w sklepach z pamiątkami, dewocjonaliami, z prasą i biletami komunikacji miejskiej, a także w sklepach z wyrobami tytoniowymi.

   

  Najbliższa niedziela bez handlu wypadnie 11 marca 2018 roku, kolejna już tydzień później, czyli 18 marca. W kwietniu zakupy będzie można zrobić tylko w jedną niedzielę (29 kwietnia), bo poza ustawowymi niedzielami bez handlu, dochodzą jeszcze świąteczne dni Wielkiej Nocy. W maju i czerwcu zakaz handlu obejmie 2 niedziele. W lipcu będą trzy niedziele bez handlu, w sierpniu dwie, a we wrześniu znowu trzy niedziele wolne dla pracowników. W październiku i w listopadzie nie zrobimy zakupów w dwie niedziele, a w grudniu w jedną.  

   

  Projekt ustawy trafił do Sejmu jako inicjatywa obywatelska komitetu, w skład którego wchodził między innymi NSZZ "Solidarność" z poparciem ponad pół miliona Polaków. W listopadzie 2017 roku za ustawą głosowało 433 posłów, a przeciw było 156. Wszyscy obecni na głosowaniu posłowie PiSu opowiedzieli się za przyjęciem ustawy, PO głosowała w większości przeciw, posłowie Kukiz15 w większości poparli ustawę. Niezależna głosowała przeciw, natomiast większość przedstawicieli PSLu wstrzymała się od głosu. Spośród parlamentarzystów z kalisko-leszczyńskiego okręgu wyborczego "za" głosowali: Jan Dziedziczak, Piotr Kaleta, Joanna Lichocka, Tomasz Ławniczak i Jan Mosiński (wszyscy z PiS), "przeciw" byli Bożena Henczyca, Jarosław Urbaniak i Mariusz Witczak (wszyscy PO) oraz Jerzy Kozłowski (Kukiz15) i Adam Szłapka (N), Wojciech Ziemniak z PO wstrzymał się, a Andżelika Możdżanowska (wtedy niezależna) nie głosowała.

  (wlf)

   

  Poniżej prezentujemy kalendarz niedziel z ograniczeniem handlu w 2018 roku:

  źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.