AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

RAJD. Szlakami Powstania Wielkopolskiego

DATA: 6 lutego 2018 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Na mecie rajdu nie zabrakło inscenizacji historycznych. Fot. SP nr 21.

  168 uczestników z 8 szkolnych drużyn ze szkół z Kalisza i powiatu kaliskiego uczestniczyło w XXV Rajdzie „Szlakami Powstania Wielkopolskiego”.

  Celem rajdu było nie tylko uczczenie 99 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego i pamięci poległych w nim powstańców, ale również przybliżenie uczestnikom miejsc związanych z tym niepodległościowym zrywem, budzenie polskiej świadomości narodowej oraz popularyzacja walorów krajoznawczych Kalisza i osiedla Szczypiorno. Uczestnicy rajdu pokonali wybraną kilkukilometrową trasę i zameldowali się na mecie mieszczącej się w SP nr 21. Tam wszyscy mogli posilić się grochówką, obejrzeć film Krzysztofa Magowskiego „Zapomniane Powstanie” oraz zapoznać się z wystawą historyczną na temat udziału Kalisza i Szczypiorna w Powstaniu Wielkopolskim. Na trasie rajdu jego uczestnicy musieli wykonać różne przygotowane dla nich zadania: upamiętnić pamięć powstańców odnajdując tablicę pamiątkową i zapalić przy niej znicz, zwiedzić Muzeum Historii Szczypiorna i dostarczyć pocztę polową na metę rajdu oraz wziąć udział w konkurencjach sportowych: rzucie granatem, strzelaniu z broni sportowej czy w udzielaniu pierwszej pomocy. Na zakończenie imprezy wręczono puchary, dyplomy oraz nagrody a uczestnikom pogratulował wiceprezydent Artur Kijewski.

  W przededniu rajdu, w III Liceum Ogólnokształcącym w Kaliszu, odbył się konkurs historyczny „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”. Komandorem rajdu była Katarzyna Lewandowska, a koordynatorem konkursów Grażyna Stępniewska.

  Rajd odbył się pod honorowym patronatem Grzegorza Sapińskiego Prezydenta Miasta Kalisza, a organizatorami rajdu byli: Miasto Kalisz, Kaliski Oddział PTTK im. Stanisława Graevego w Kaliszu, Koło Przewodników PTTK im. Adama Chodyńskiego w Kaliszu, Szkoła Podstawowa nr 21 w Kaliszu im. Legionów Józefa Piłsudskiego, Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu, Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Kaliszu i Stowarzyszenie „Szczypiorniak”. 

   

  (nel)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.