SIATKÓWKA. Mocne w Arenie

DATA: 14 lutego 2018 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
    Kaliszanki wygrały w Arenie, jak do tej pory, wszystkie mecze ligowe. Fot. Karina Zachara.

Dwa zwycięstwa odniosły w hali Arena siatkarki Energa MKS. O pierwsze miejsce przed fazą play-off powalczą korespondencyjnie z Wisłą Warszawa.

Kaliszanki w piątek zagrały awansem w Arenie z PZSP SMS Szczyrk, a w niedzielę z akademiczkami z Gliwic. Obie drużyny plasują się w dolnej części tabeli, a w tych spotkaniach kaliskie siatkarki ugrały pięć punktów. Mogło być lepiej, ale siatkarki MKS-u niespodziewanie wygrały w niedzielę z Politechniką Gliwce tylko 3:2. Dwa dni wcześniej pokonały Szczyrk 3:1 i zgarnęły za to spotkanie trzy punkty.

W niedzielę nie było już jednak tak łatwo. Po pierwszym wygranym secie 25:17, w drugim kibice przecierali oczy ze zdumienia. Kaliszanki prowadziły gładko 5:0, a następnie 22:18 i wydawało się, że zwycięsko zakończą też i drugiego seta. Tymczasem rywalki szybko wyrównały i na przewagi wygrały drugą partię 26:24. W trzecim secie gliwiczanki poszły za ciosem i wygrały go 25:13. W czwartej partii również zanosiło się na niespodziankę. Gospodynie przegrywały już 3:9 i zanosiło się na pierwszą porażkę kaliskich siatkarek w tym sezonie w Arenie. Tak się jednak nie stało i nastąpiło przebudzenie naszej drużyny. W końcówce miejscowe zdobyły sześć punktów z rzędu i objęły prowadzenie 23:21, a na przewagi zwyciężyły 26:24. Tie-break początkowo był wyrównany i było nawet 8:7 dla gliwiczanek. Potem nastąpiła jednak świetna seria kaliskiej drużyny, która zdobyła osiem punktów z rzędu i wygrała tego seta 15:8, a całe spotkanie 3:2. - Byłem ciekaw, jak drużyna zareaguje na dwa mecze w ciągu trzech dni, czyli w systemie zbliżonym do fazy play-off - powiedział po spotkaniu Mariusz Wiktorowicz, pierwszy trener Energi MKS. - Mogliśmy się przekonać, jak ważną rolę odgrywa utrzymanie koncentracji przez całe zawody. Zwłaszcza w trzecim secie nam jej zabrakło. Dopiero gdy dziewczyny widziały widmo porażki, miały nóż na gardle, to stanęły na wysokości zadania, zaczęły grać swoją siatkówkę i efekt był widoczny, gdzie w tie-breaku zdobyły serią osiem punktów. Takie mecze też się zdarzają i też je trzeba umieć wygrać. Pokazaliśmy, że potrafimy przetrwać trudne momenty i zwyciężyć. To na pewno jest budujące w kontekście gry w play-off, gdzie takie mecze również mogą się zdarzyć. Ponadto znów okazało się, jak istotne jest posiadanie szerokiego składu, bo rotacje były potrzebne.

W tym sezonie w Arenie w rundzie zasadniczej kaliszanki wygrały wszystkie spotkania. Przed play-off zagrają jeszcze dwa wyjazdowe mecze na parkietach w Krośnie i Opolu. Obecnie siatkarki MKS-u Kalisz zajmują drugie miejsce w I lidze i najprawdopodobniej z tego miejsca przystąpią do play-off. Te z kolei rozpoczną się w marcu. Zespół na play-off zostanie wzmocniony, a w składzie kaliskiej drużyny ma się pojawić była reprezentantka Polski.

(kz, jav)

Energa MKS Kalisz - AZS Politechniki Śląskiej Gliwice 3:2 (25:17, 24:26, 13:25, 26:24, 15:8)

Energa MKS: Wawrzyniak, Nazarenko, Dybek, Janicka, Łukasiewicz, Sroka oraz Bulbak (l), Głowiak (l), Drewniak, Raczyńska, Cabajewska, Widera, Andrzejczak, Kucharska.

AZS: Trach, Kukulska, Brzoska, Szczygieł, Sokolińska, Shapoval oraz Jagodzińska (l), Ulumbelaszwili (l), Dyduła, Piątek, Kęsik.