AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

WYSTAWA. Drogi do Niepodległości. Żywa lekcja historii

DATA: 15 lutego 2018 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Wystawę zaprezentował uczniom pasjonat historii i kolekcjoner Karol Matczak. Fot. starostwo powiatowe.

  Wystawa "Drogi do Niepodległości" zaprezentowana została w Szkole Podstawowej w Brzezinach. To kolejny z elementów Powiatowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

  Na wystawie uczniowie mogli zobaczyć elementy umundurowania żołnierzy armii zaborców, w których walczyli Polacy m.in. mundury prusaka, żołnierza rosyjskiego oraz powstańca wielkopolskiego. Były również pamiątki z okresu 1914-1918 związane z mieszkańcami regionu kaliskiego, elementy uzbrojenia i umundurowania żołnierzy od okresu napoleońskiego, poprzez okres powstania styczniowego do czasu I wojny światowej, oraz lazaret - szpital wojskowy i jego wyposażenie. "Żywą lekcję historii" w oparciu o zgromadzone eksponaty zaprezentował dzieciom i młodzieży autor wystawy Karol Matczak - kolekcjoner, członek grup rekonstrukcyjnych, pasjonat historii.

  Wystawa, podobnie jak koncerty patriotyczne "Artyści dla Niepodległości", będą gościć w każdej gminie powiatu kaliskiego. Głównym celem organizowanych wystaw i koncertów jest wspólne świętowanie i uczczenie 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz 100 - lecia Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Najbliższe koncerty odbędą się w gminach: Blizanów - 23 lutego, Ceków Kolonia - 23 marca, Godziesze Wielkie - 27 kwietnia.

  (nel)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.