AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

MIASTO. W Kaliszu będą szukać gorących źródeł

DATA: 16 lutego 2018 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Prezydent Grzegorz Sapiński oraz Piotr Meler, prezes spółki Energa Wytwarzanie SA podpisali list intencyjny w sprawie współpracy

  Pod Kaliszem znajdują się złoża wody o temperaturze 60 stopni. Miasto chce je wydobywać wraz ze spółką Energa Wytwarzanie i chce pozyskać 15 mln zł dotacji na odwierty.

  Projektowane roboty geologiczne mogą potrwać 17 miesięcy, jednak ich rozpoczęcie uzależnione będzie od pozyskania środków finansowych na realizację przedsięwzięcia, a także ogłoszenia i rozstrzygnięcia przetargów na wiercenie otworu oraz na nadzór i dozór geologiczny podczas wiercenia.

  W odróżnieniu od gruntowych pomp ciepła, dla których wykonuje się odwierty o  głębokości 100 m, co pozwala odzyskać ciepło o niskiej temperaturze (ok. 40 °C), odrębną technologię stanowi geotermia wód podziemnych. Wówczas głębokość odwiertów sięga nawet do 5 km. W geotermii głębinowej wydobywa się nagrzaną wodę z zasobów poszczególnych warstw geologicznych. Miasto Kalisz planuje wykonanie tego typu odwiertu poszukiwawczo-rozpoznawczego w okolicach Elektrociepłowni Piwonice. To pozwoli na określenie możliwości wykorzystania zasobów geotermalnych (złóż wód termalnych) na terenie miasta.

  Energia zakumulowana w wodach geotermalnych może posłużyć do wytwarzania prądu elektrycznego przy wykorzystaniu par geotermalnych lub – w zależności od temperatury – znajduje zastosowanie m.in. w ciepłownictwie, balneoterapii i rekreacji.

  W Kaliszu, ze względu na oczekiwaną temperaturę wód do 60 °C, proponuje się wykorzystanie zasobów do wsparcia produkcji energii cieplnej (ogrzewanie, przygotowanie ciepłej wody użytkowej).

  Jeśli Miasto Kalisz podejmie eksploatację złóż wód geotermalnych, pozyskane w ten sposób ciepło może trafić do lokalnych odbiorców przy wykorzystaniu sieci ciepłowniczej Spółki ENERGA Ciepło Kaliskie Sp. z o.o.

  Grupa Energa kładzie bardzo duży nacisk na pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych - mówi Piotr Meler, prezes Zarządu ENERGA Wytwarzanie S.A. - Miasto Kalisz, współpracą z którym często się chwalimy, ma podobne do naszych priorytety, związane z ochroną środowiska. Wody geotermalne to rozwiązanie ekologiczne, które oznacza również oszczędności finansowe. Ich wykorzystanie to dziś bardzo rozsądny kierunek. Cieszę się, że wspólnie możemy do tego przedsięwzięcia przystąpić.

  (red)

   

   

   

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.