AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

KOŚCIÓŁ. Odpust u św. Józefa. Prymas odprawił uroczystą mszę

DATA: 20 marca 2018 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Uroczysty odpust u św. Józefa odprawił arcybiskup Kowalczyk. Fot. Radio Rodzina Kalisz.

  Prymas Polski senior, wieloletni nuncjusz apostolski w Polsce, arcybiskup Józef Kowalczyk odprawił uroczystą mszę św. podczas odpustu u św. Józefa.

  Tegoroczny odpust należy do szczególnych, gdyż obchodzony jest w Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa Kaliskiego ogłoszonym przez papieża Franciszka. Wraz z abp. Józefem Kowalczykiem mszę św. w bazylice, która jest Narodowym Sanktuarium św. Józefa, koncelebrowali biskup kaliski Edward Janiak, pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała, bp pomocniczy Łukasz Buzun i licznie zgromadzeni kapłani. We mszy oprócz wiernych uczestniczyli też członkowie Kaliskiego Bractwa Świętego Józefa, którego opiekunem jest kustosz bazyliki ks. prał. Jacek Plota. - Pielgrzymowanie do kaliskiego sanktuarium w którym widnieje postać św. Józefa na obrazie Świętej Rodziny urastało od dawna. Postać św. Józefa przyciągała i przyciąga rzesze małżonków i ludzi młodych, którzy tu chcą uczyć się prawości ludzkiej, ojcostwa i macierzyństwa, odpowiedzialności za poczęte życie i wychowania potomstwa i poszanowania całej rodziny - powiedział arcybiskup Kowalczyk.

  Podczas mszy św. odbyło się uroczyste nadanie imienia św. Józefa Zespołowi Szkół Technicznych Diecezji Kaliskiej, który działa od września 2017 r. Poświęcono sztandar szkoły a 19 marca ustanowiono Dniem Patrona Szkoły. Po komunii, w której uczestniczyli licznie wierni, biskupi odmówili litanię do św. Józefa w kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego i zawierzyli patronowi całą wspólnotę diecezji kaliskiej. 

  (nel)

   

  Kult św. Józefa na świecie i w Kaliszu

  - W Sanktuarium św. Józefa znajduje się cudowny obraz Świętej Rodziny nieznanego autora, namalowany ok. 1673 r., w którym szczególną cześć odbiera św. Józef. Obraz został ukoronowany koronami papieskimi 15 maja 1796 r.

  - 8 grudnia 1870 r. papież Pius IX ogłosił św. Józefa Patronem Kościoła Powszechnego.

  - W 1985 r. miała miejsce rekoronacja obrazu Świętej Rodziny i IV Międzynarodowy Kongres Józefologiczny. 

  - 25 marca 1992 r. św. Józef został patronem nowo utworzonej diecezji kaliskiej. 

  - W latach 1994-1996 odbyła się peregrynacja kopii obrazu Świętej Rodziny po całej diecezji.

  - 4 czerwca 1997 r. w bazylikę odwiedził papież Jan Paweł II, który powiedział, że kaliskie sanktuarium ''ma szczególne miejsce w dziejach Kościoła i Narodu''.

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.