AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

ZWYCZAJE. Niedziela Palmowa. Święcenie palm i wróżby na urodzaj

DATA: 25 marca 2018 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Podczas Niedzieli Palmowej odbywa się wiele różnorodnych zwyczajów. Fot. GM Zielonki.

  - Palmowa Niedziela, inaczej zwana również Kwietną bądź Wierzbną, rozpoczynała cykl zwyczajów związanych z obchodem Świąt Wielkiej Nocy. Przysłowie na ten dzień mówiło „Pogoda w Kwietną Niedzielę wróży urodzajów wiele” - pisze Wojciech Zjawiony, szef etnografii Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.

  Zgodnie z tradycją święcono tego dnia palmy na pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Tradycyjne palmy sporządzano z wierzbowych gałązek, przybranych bukszpanem lub borówką, udekorowanych gałązkami cierniowymi i kolorowymi wstążkami. Na Śląsku gospodarze dodawali też pręt leszczynowy, z którego później robili bat. Z batem tym, wyjeżdżali na pole do pierwszych prac wiosennych.

  Poświęconej palmie przypisywano cudowne właściwości lecznicze oraz magiczne. Wykorzystywano ją m.in. w zabiegach związanych z wegetacją roślin i uprawą pól. Poświęcone gałązki wierzby lub krzyżyki wykonane z tych gałązek zatykano w rogach pól, wierząc, że Bóg pobłogosławi urodzaj i wzrost roślin będzie pomyślny. Wierzono, że strzegą pola od gradu i szkodników. Palmy bądź gałązki umieszczano w sąsiekach stodoły jako środek chroniący przed myszami. Na Pomorzu takie gałązki, złożone na krzyż, układano w stodole na klepisku, z nadzieją, że piorun nie uderzy w stodołę i nie zniszczy zbiorów. 

  W regionie kaliskim wierzono, że taką ochronę spowoduje zatykanie pobłogosławionej palmy za wiszące w izbie obrazy święte. Na Podhalu umieszczano kawałki palmy w zagonach lnu, co miało chronić je przed czarami. Kawałeczki gałązek palmy, podobnie jak bazie, kładziono pod pierwszą skibę lub lemiesz pługa w czasie pierwszej, wiosennej orki. Popiół ze spalonych palm rozsypywano „na urodzaj” w ogrodach i sadach. Dodawano go także do grochu siewnego, żeby zbiór był dobry i zdrowy.

  (wz)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.