AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

TRADYCJE. Jubileuszowe Misterium Męki Pańskiej

DATA: 26 marca 2018 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  Misterium Męki Pańskiej, realizowane przez Centrum Kultury i Sztuki w ramach cyklu „Kalendarium Polskie”, ma już 20 lat. 

  Prezentowane nie tylko w Kaliszu, ale także wielu miejscowościach południowej Wielkopolski weszło – rzec można – na stałe do tradycji obchodów Wielkiego Tygodnia w naszym regionie. W tym roku zagościło w sobotę w Chełmcach, a dzień później – w Dobrzecu. 

   

  Scenariusz plenerowego widowiska powstał na podstawie powieści „Jezus z Nazaretu” Romana Brandstaettera, Ewangelii św. Łukasza oraz Psalmów Dawida. Monologi i dialogi oraz wszelkie inne dźwięki zostały przed 20 laty nagrane w studiu Radia Centrum. Niemal od samego początku reżysersko i organizacyjnie misterium kieruje Andrzej Tylczyński z Centrum Kultury i Sztuki. Swym rolom od lat wierni są również aktorzy-amatorzy, m.in. Jerzy Szukalski jako Piłat i Włodzimierz Królikowski jako Apostoł Piotr, z którego ust poznajemy niezwykłą historię życia, męczeństwa i śmierci Jezusa. Z niewielką przerwą od lat w postać Chrystusa wciela się Rafał Bininda, aktor Teatru 24. Jak co roku wśród współtwórców nie zabrakło też Straży Rzymskiej z kaliskiej katedry pod przewodnictwem Tomasza Bondara. W roli Kajfasza na ogół pojawiał się – jedyny profesjonalny aktor w zespole - Lech Wierzbowski. W tym roku godnie zastąpił go Maciej Grzybowski, aktor i reżyser, wieloletni dyrektor teatrów w Łodzi i Kaliszu. Judaszem był Karol Pietrzak, Marią – Bożena Rams, a Weroniką – Małgorzata Maciejewska. Ludzie wielu pokoleń, różnych profesji stworzyli niezwykłą społeczność artystyczną i co roku - nie bacząc na trudy plenerowej prezentacji (w słońcu, deszczu czy śniegu) - wcielają się w role Apostołów, kapłanów Sanhedrynu, żołnierzy czy kobiet z Jerozolimy. „Piękny to jubileusz i dla nas, i dla tej grupy twórczej” – mówił Dariusz Grodziński, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki. „Misterium zainaugurowano przed dwiema dekadami w parafii na osiedlu Dobrzec, a dziś przeżywamy jego wspaniałą rocznicę w sołectwie Dobrzec”.

  Za każdym razem CKiS, tworząc Misterium Męki Pańskiej, zyskuje partnerów przedsięwzięcia. W tym roku w Chełmcach wśród współorganizatorów znaleźli się: Starosta Kaliski Krzysztof Nosal i Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Mieczysław Łuczak, a w Dobrzecu: Sołectwo Dobrzec, Rada Osiedla Dobro i OSP Dobrzec. Na scenie nieopodal parafii Św. Michała Archanioła wystąpili także członkowie miejscowej Straży Grobowej, czyli Turki wielkanocne.

  Robert Kuciński

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.