AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

KOLARSTWO. Kolarze na start! Helena Tour za dwa tygodnie

DATA: 29 marca 2018 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Wiceprezes KTK Jacek Kasprzak i prezes Bogdan Jamroszczyk czuwają wraz z innymi osobami z Komitetu Organizacyjnego nad prawidłowym przeprowadzeniem wyścigu. Fot. Karina Zachara.

  Za dwa tygodnie rozpocznie się sezon kolarski w Kaliszu. Już 13 kwietnia rozpoczną rywalizację uczestnicy XXXIII Ogólnopolskiego Wyścigu Kolarskiego Szlakiem Bursztynowym „Hellena Tour”.

  Podczas trzydniowych zmagań pokonają oni trasę liczącą ponad 450 kilometrów. Zakończy je etap z metą w Kaliszu, usytuowaną przy ul. Nowy Świat, w pobliżu auli UAM. W siedzibie Kaliskiego Towarzystwa Kolarskiego spotkali się członkowie komitetu organizacyjnego wyścigu, któremu przewodniczy Tomasz Rogoziński, wiceprezydent Kalisza. Ogólnopolski Wyścig Kolarski Szlakiem Bursztynowym "Hellena Tour" każdego roku gromadzi czołówkę polskiego kolarstwa. Zgłoszenia uczestników tegorocznej edycji cały czas trwają. Wiadomo, że poza ekipami polskimi na trasę wyruszą też te z zagranicy, m.in. Niemiec, Ukrainy i Łotwy. - Zainteresowanie imprezą wynika m.in. z faktu, że jest to pierwszy wyścig szosowy, niejako otwierający nowy sezon kolarski, sądzimy więc, że wzorem lat ubiegłych weźmie w nim udział spore grono liczących się w kraju zawodników. Oczywiście mogą być pewne przesunięcia w składach z uwagi na wyścigi odbywające się w innych częściach Europy, ale znaczące w Polsce ekipy już zgłosiły swój akces. Lista jednak wciąż pozostaje otwarta, tak więc jestem przekonany, że na brak emocji nie będziemy narzekać - mówi Bogdan Jamroszczyk, prezes Kaliskiego Towarzystwa Kolarskiego i zarazem wiceprzewodniczący komitetu organizacyjnego wyścigu.

  Tradycyjnie najbardziej emocjonującym i widowiskowym etapem będzie ten finałowy, z metą w Kaliszu, zaplanowany na niedzielę, 15 kwietnia. Podobnie jak przed rokiem, ostatnie kilometry uczestnicy zmagań pokonają wzdłuż pętli wyznaczonej ulicami: Nowy Świat - Ułańska - Bankowa - Al. Wolności - Częstochowska - Nowy Świat, gdzie na wysokości auli UAM usytuowana będzie meta. 

  Impreza od wielu już lat, z uwagi na jej widowiskowy charakter, stanowi nie lada gratkę dla kibiców i mediów. Jest zarówno doskonałą formą popularyzacji samej dyscypliny, mającej w Kaliszu piękną i długą tradycję, jak też promocji miasta i integracji lokalnych samorządów, aktywnie włączających się w organizację wyścigu. 

  Nim jednak barwny peleton wyjedzie na trasę i zawita w najstarszym polskim mieście, do pracy przystąpił Komitet Organizacyjny. Jego członkowie spotkali się w siedzibie Kaliskiego Towarzystwa Kolarskiego, głównego organizatora wyścigu, na pierwszym roboczym posiedzeniu. - Członkowie komitetu pracować będą wspólnie już nie po raz pierwszy. To grono doświadczonych i zaangażowanych osób. Wszystkie dotychczasowe edycje wyścigu przebiegały bardzo sprawnie, jestem więc przekonany, że i tegoroczną edycję uda się przeprowadzić bez zakłóceń. Zapewniam, że władze miasta udzielą organizatorom wszelkiego, niezbędnego wsparcia, by nadać imprezie odpowiednią rangę i godną oprawę - powiedział Tomasz Rogoziński, wiceprezydent Kalisza i przewodniczący Komitetu Organizacyjnego.

  (kz)

   

  Program wyścigu
  I etap/piątek 13 kwietnia/wyścig ze startu wspólnego/dystans ok. 149 km start godz. 14.30, meta ok. godz. 18.00 w Warcie, ul. Zachodnia

  II etap/sobota 14 kwietnia/jazda indywidualna na czas/dystans ok. 14 km start pierwszego zawodnika godz. 9.00 przed siedzibą Firmy Colian, Opatówek, ul. Zdrojowa 1

  III etap/sobota 14 kwietnia/wyścig ze startu wspólnego/dystans ok. 130 km

  start honorowy - Kalisz, Rynek Główny, godz. 15.00
  start ostry - Kalisz, ul. Łódzka 29, godz. 15.10
  meta - Stawiszyn, Plac Wolności, ok. godz. 18.20

  IV etap/niedziela 15 kwietnia/wyścig ze startu wspólnego/dystans ok. 162 km
  start - Wieruszów, ul. Warszawska, godz. 11.00
  meta - Kalisz, ul. Nowy Świat przed Aulą UAM, ok. godz. 14.52

   

  Poszczególne klasyfikacje i fundatorzy koszulek
  - klasyfikacja lidera wyścigu
  koszulka żółta/Hellena
  - klasyfikacja najaktywniejszego zawodnika wyścigu
  koszulka czarna/Miasto Kalisz
  - klasyfikacja młodzieżowa U-23
  koszulka pomarańczowa/Case IH
  - klasyfikacja punktowa
  koszulka zielona/Multimedia Polska S.A.
  - klasyfikacja najlepszego Wielkopolanina
  koszulka niebieska/Województwo Wielkopolskie
  - klasyfikacja I etapu
  koszulka biała/Miasto i Gmina Warta
  - klasyfikacja III etapu
  koszulka biała/Gmina i Miasto Stawiszyn

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.