AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

KOŚCIÓŁ. Dziś Wielki Czwartek

DATA: 29 marca 2018 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  Dziś w kościele katolickim Wielki Czwartek, któy rozpoczyna Triduum Paschalne.

  Podczas Wielkiego Czwartku wierni wspominają i upamiętniają Ostatnią Wieczerzę, jaką Chrystus spożywał ze swymi Apostołami w ostatnią noc przed męką. Dawniej (pamiętniki Egerii z IV w.) wskazują, że liturgia Wielkiego Czwartku w Jerozolimie przewidywała odprawienie dwóch mszy św. Były to Msza Wieczerzy Pańskiej oraz Eucharystia z pojednaniem pokutników połączona z poświęceniem olejów świętych. Z czasem te dwie msze rozdzielono. Obecnie w kościołach parafialnych odprawiana jest tylko jedna uroczysta msza wieczorem - Msza Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Triduum Paschalne i kończy okres Wielkiego Postu.

  Podczas liturgii, po odnowieniu przyrzeczeń kapłańskich, następuje obrzęd święcenia olejów: krzyżma (oleum chrismum) czyli oliwy zmieszanej z wonnym balsamem służącej przy udzielaniu sakramentów chrztu, bierzmowania i kapłaństwa, przy konsekracji kościoła, a także olej chorych (oleum infirmorum) przeznaczony do udzielania sakramentu namaszczenia chorych oraz olej katechumenów (oleum catechumenorum), którego używa się w czasie udzielania chrztu dorosłym.

  Po homilii ma miejsce także specjalny obrzęd umycia nóg 12 mężczyznom, zwany z łaciny mandatum. Symbolizuje on gest umycia nóg, jakiego dokonał Chrystus w wieczerniku podczas ostatniej Wieczerzy. Po liturgii Eucharystycznej i rozdaniu Komunii św. następuje przeniesienie w uroczystej procesji Najświętszego Sakramentu z tabernakulum do miejsca zwanego Ciemnicą. To ołtarz symbolizujący miejsce uwięzienia Chrystusa po ostatniej wieczerzy. Przy Ciemnicy do późnych godzin wieczornych trwa adoracja.

  (nel)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.