AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

ZAPROSZENIE. Wykład o „Nocach i dniach” ponownie w Russowie

DATA: 4 kwietnia 2018 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej zaprasza 14 kwietnia na kolejny wykład z cyklu „Wokół Nocy i dni”.

  Tym razem dr hab. Anna Weronika Brzezińska opowie o tym, jak rytm życia wiejskiego wyznaczany był przez pory roku, przez kalendarz prac gospodarczych i przez kalendarz obrzędowy. Treści poruszane na wykładzie są propozycją nowego odczytywania powieści „Noce i dnie”. Na linie życia ludzkiego nakładane było koliste poczucie czasu, dzięki czemu życie miało swoją rytmiczność i przewidywalność. Podążając za życiem głównych bohaterów mamy możliwość śledzenia ich w różnych momentach życia, a jednocześnie zyskujemy możliwość wejrzenia w życie codzienne – przez powtarzalne czynności domowe i gospodarcze, splecione w jeden kalendarz obrzędowo-zwyczajowym.

   

  Dr hab. Anna Weronika Brzezińska prof. UAM to etnolożka i instruktorka rękodzieła artystycznego. Adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM, członkini Komitetu Nauk Etnologicznych PAN, Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego i Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego. Redaktorka naczelna serii Atlas Polskich Strojów Ludowych. Popularyzatorka wiedzy z zakresu dziedzictwa kulturowego, autorka artykułów i książek dotyczących edukacji regionalnej, rękodzieła i pamięci kulturowej. Członkini Rady ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego przy MKiDN. 

   

  Wykład „Noce, dni i pory roku. Cykl życia wiejskiego w Nocach i dniach” odbędzie się w Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie 14 kwietnia 2018 r. o godz. 16:00.

  (red)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.