AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

ZAPROSZENIE. 24 godziny teatru na 58. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych

DATA: 11 kwietnia 2018 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  Znamy już program 58. Kaliskich Spotkań Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej. Jury wyłoni najlepszych spośród blisko setki aktorów, których zobaczymy w 11 spektaklach konkursowych z całego kraju. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć łącznie ponad 24 godziny teatru. 

  Najbliższa edycja Kaliskich Spotkań Teatralnych (12–19 maja 2018 r.) będzie próbą nawiązania do pierwotnej idei Festiwalu Sztuki Aktorskiej – wydarzenia kulturalnego poświęconego mistrzostwu wykonawców. Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu zaprezentuje istotne zdarzenia w dziedzinie sztuki aktorskiej stworzone na scenach teatrów dramatycznych w całej Polsce – role i kreacje składające się na szeroki i możliwie autorytatywny kanon artystyczny.

   

  „Szlachectwo zobowiązuje – profil KST traktujemy jako zobowiązanie, ale przede wszystkim jako wyróżnienie. Będzie to Festiwal poświęcony w całości AKTOROM, co jednak równocześnie oznacza, że nad Prosną zaprezentują się spektakle wybrane z najlepszych i najważniejszych przedstawień powstałych w ostatnim czasie” – mówi Dyrektor Festiwalu Bartosz Zaczykiewicz.

   

  Podczas ośmiu dni 58. KST zobaczymy 11 spektakli konkursowych, w których wystąpi 95 aktorów wszystkich pokoleń, znanych miłośnikom teatru, kina i telewizji.

   

  Festiwal otworzy Narodowy Teatr Stary im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie optymistycznym „Triumfem woli” w reżyserii Moniki Strzępki. W niedzielę zobaczymy dwa spektakle: „Reykjavík ’74” w reżyserii Katarzyny Kalwat z Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu i „Murzynów we Florencji” w reżyserii Iwony Kempy z Teatru Nowego w Krakowie. Następnego dnia na Dużej Scenie zagrają świeżo upieczeni absolwenci Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie w spektaklu Ewy Kaim „Do DNA”; zaraz potem na sali CKiS zobaczymy „Ojca” w reżyserii Iwony Kempy z Teatru im. Stefana Jaracza „Ateneum” w Warszawie, w którym tytułową rolę kreuje Marian Opania. We wtorek 15 maja zagości w Kaliszu Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach z przedstawieniem „Słowo o Jakóbie Szeli” w reżyserii Michała Kmiecika. Kolejny dzień to spotkanie z Teatrem Nowym im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu i spektakl Agaty Dudy-Gracz „Będzie pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk”. W czwartkowy wieczór Wrocławski Teatr Współczesny pokaże „Genialną przyjaciółkę” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej – adaptację przebojowej powieści Ellany Ferrante. W przedostatni dzień 58. KST ponownie zobaczymy dwa spektakle: przedstawienie gospodarzy Festiwalu, czyli „Noce i dnie. Tom VI: nie wiem, o czym jest jutro” w reżyserii Seba Majewskiego oraz „Historię Jakuba” słowackiego reżysera Ondreja Spišáka z Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy. Ostatnim spektaklem konkursowym będzie „Z miłości” w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego z Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi.

  W oczekiwaniu na werdykt jury przeniesiemy się do „Leningradu” w reżyserii Łukasza Czuja. Pełny czarnego humoru muzyczny spektakl z Teatru Piosenki – Strefa Kultury Wrocław od dziewięciu lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród publiczności.

  Ceny biletów na poszczególne spektakle wahają się od 30 do 110 zł. Więcej informacji na temat KST wraz ze szczegółowym programem znajduje się na stronie: teatr.kalisz.pl.

  58. Kaliskie Spotkania Teatralne realizowane są ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Miasta Kalisza.

  (red)

   

  58. Kaliskie Spotkania Teatralne – Festiwal Sztuki Aktorskiej

  12–19 maja 2018 r.

   

  sobota (12.05)

  18:00 – Paweł Demirski Triumf woli”, reż. Monika Strzępka, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, Duża Scena

  niedziela (13.05)

  16:00 – Marta Sokołowska Reykjavík ’74”, reż. Katarzyna Kalwat, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Scena Kameralna

  18:00 – Murzyni we Florencji” wg Vedrany Rudan, reż. Iwona Kempa, Teatr Nowy Proxima w Krakowie, Duża Scena

   

  poniedziałek (14.05)

  18:00 – Do DNA”, reż. Ewa Kaim, Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Duża Scena

  20:00 – Florian Zeller Ojciec”, reż. Iwona Kempa, Teatr im. Stefana Jaracza „Ateneum” w Warszawie, Scena CKiS

   

  wtorek (15.05)

  19:00 – Bruno Jasieński Słowo o Jakóbie Szeli”, reż. Michał Kmiecik, Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, Scena Kameralna

   

  środa (16.05)

  18:00 – Agata Duda-Gracz Będzie pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk”, reż. Agata Duda-Gracz, Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu, Duża Scena

   

  czwartek (17.05)

  18:00 – Genialna przyjaciółka” wg Eleny Ferrante, reż. Weronika Szczawińska, Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego, Scena Kameralna

   

  piątek (18.05)

  17:00 – Noce i dnie. Tom VI: Nie wiem, o czym jest jutro” wg Marii Dąbrowskiej, reż. Seb Majewski, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Scena Kameralna

  19:00 – Tadeusz Słobodzianek Historia Jakuba”, reż. Ondrej Spišák, Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy, Duża Scena
   

  sobota (19.05)

  17:00 – Peter Turrini „Z miłości”, reż. Waldemar Zawodziński, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, Scena Kameralna

  20:00 – „Leningrad”, reż. Łukasz Czuj, Strefa Kultury Wrocław – Teatr Piosenki, Duża Scena (poza konkursem)

   

   

   

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.