AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

KOLARSTWO. Sajnok wygrał Hellena Tour 2018

DATA: 17 kwietnia 2018 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Szymon Sajnok wygrał tegoroczny ,,Hellena Tour 2018''. Fot. Karina Zachara.

  Szymon Sajnok z kadry Polski zwyciężył w 33. edycji Ogólnopolskiego Wyścigu Kolarskiego Szlakiem Bursztynowym "Hellena Tour 2018". 

  Kolarskie zmagania trwały od piątku do niedzieli i jak co roku zgromadziły czołówkę, nie tylko polskiego kolarstwa. Cztery etapy, blisko 450 kilometrów, 19 startujących ekip, w sumie ponad 100 kolarzy z Polski, Niemiec, Litwy, Łotwy i Ukrainy. 

  W tym roku nie obyło się bez niespodzianek. Niestety, te sportowe zdominowały pogodowe, głównie na rozegranym w piątek pierwszy etapie, ze startem i metą w Warcie. Na trasę kolarze ruszali w pięknym słońcu, kończyli w ulewnym deszczu i szalejącymi nad głową błyskawicami.

  Na starcie pierwszego etapu stanęło 118 kolarzy z 19 klubów i reprezentacji. Do pokonania mieli 148 kilometrów. Na pierwszej lotnej premii doskonale spisali się zawodnicy LKT Team Brandenburg. Wygrał Jan Dieteren, drugi był Jonas Bokeloh, a trzeci Christian Koch, zwycięzca ubiegłorocznej edycji wyścigu. Wkrótce peleton zaczął się dzielić, najpierw na dwie, a niebawem na cztery grupy. Na kolejnej lotnej premii pierwszy był Mateusz Nowaczek, drugi Szymon Krawczyk (obaj Voster Uniwheels Team), a trzeci Marek Rutkiewicz (WibatechMerx 7R). Później atak przypuścili Kamil Małecki (kadra Polski), Szymon Krawczyk (Voster Uniwheels Team), Maciej Paterski (Wibatech Merx 7R) oraz Maris Bogdanovics (reprezentacja Łotwy).

  Wszystko układało się dobrze do 90. kilometra, później karty zaczęła rozdawać pogoda. Potężna burza, wiatr, grad i ulewa dały się we znaki nie tylko kolarzom, ale poczyniły też sporo zniszczeń na mecie wyścigu w Warcie, gdzie kolarze mieli jeszcze do pokonania trzy 12-kilometrowe pętle. Przewrócona brama i bariery zabezpieczające, a także inne uszkodzenia spowodowały, że trasa stała się nieprzejezdna, a służby porządkowe miały zbyt mało czasu, aby usunąć przeszkody. Organizatorzy zdecydowali więc o skróceniu etapu i wytyczeniu nowej linii mety. Powstałe zamieszanie spowodowało jednak, że zawodnicy zaczęli wjeżdżać w inną ulicę i kolejność końcową sędziowie zmuszeni byli ustalić na podstawie własnych zapisów i obserwacji. Ostatecznie zwycięzcą pierwszego etapu został Maris Bogdanovics, drugie miejsce zajął Szymon Krawczyk, trzecie Maciej Paterski. Żółtą koszulkę lidera, dzięki bonifikacie czasowej, założył Szymon Krawczyk, który wygrał również w klasyfikacji młodzieżowej U-23. Miano najaktywniejszego zawodnika otrzymał Mateusz Nowaczek. 

  W sobotę, zgodnie z tradycją, rozegrano dwa etapy. Przed południem, w jeździe indywidualnej na czas triumfował Szymon Sajnok. Reprezentant Polski, ścigający się na co dzień w grupie CCC Sprandi Polkowice, tegoroczny mistrz świata na torze doskonale spisał się także na szosie. Na trasie drugiego etapu, ze startem i metą w Opatówku, uzyskał najlepszy rezultat (16:59), a dzięki wygranej to on właśnie przywdział żółtą koszulkę lidera, w której stanął na starcie trzeciej odsłony wyścigu. Ta miała swój początek przed kaliskim ratuszem, skąd w sobotnie popołudnie barwny peleton wyruszył na licząc 118 kilometrów trasę z metą w Stawiszynie. Jako pierwszy zameldował się na niej Alan Banaszek, który wyprzedził Artura Detko (Domin Sport) i Sylwestra Janiszewskiego (Wibatech Merx 7R). Liderem wyścigu pozostał Szymon Sajnok, zajmujący również pierwsze miejsce w kategorii U23, a miano najaktywniejszego przypadło Maciejowi Paterskiemu (WibatechMerx 7R). 

  Ostateczne rozstrzygnięcia miały miejsce w niedzielę, kiedy rozegrany został liczący 162 km czwarty etap, ze startem w Wieruszowie i metą w Kaliszu. Pierwsza, czteroosobowa grupa kolarzy, zaatakowała już na drugim kilometrze, ale została dość szybko dogoniona przez peleton. Po chwili ucieczkę przypuścili kolejni: Moritz Malcharek (LKT Team Brandenburg), Paweł Szóstka (TC Chrobry Scott Głogów), Przemysław Kuświk (KS Pogoń Mostostal Puławy) oraz Sebastian Matusiak (Warmińsko-Mazurski Klub Sportowy). Ostatni z nich został zwycięzcą premii specjalnej z okazji 650-lecia Wieruszowa. Uciekinierzy sukcesywnie powiększali przewagę nad peletonem, ale nie brakowało też kolejnych chętnych, aby do nich dołączyć. Z tych kontrataków powiódł się tylko jeden i do czołówki dołączyli także Henrik Pakalski (Berliner TSC EV Ked-Stevens) oraz Mateusz Manowski (Team Hurom). Na 90. kilometrze od grupy zasadniczej dzielił ich dystans ponad siedmiu minut, jednak stopniowo zaczął on topnieć, głównie za sprawą zawodników z kadry Polski. Podczas rund rozegranych już na ulicach Kalisza, z grupy która podjęła się brawurowego ataku minimalną przewagę do końca starał się utrzymać Moritz Malcharek, ale i jego wysiłek poszedł na marne. Na ostatnim okrążeniu większość uczestników wyścigu znów jechała razem.

  Jako pierwszy, pięknym finiszem popisał się Alan Banaszek z kadry Polski, którą skompletował Jacek Kasprzak, trener polskiej torowej reprezentacji średniego dystansu i wiceprezes Kaliskiego Towarzystwa Kolarskiego, głównego organizatora wyścigu. Za nim linię mety minął inny kadrowiec Szymon Sajnok, a trzeci był Grzegorz Stępniak (WibatechMerx 7R). Czwarta i ostatnia odsłona wyścigu nie przyniosła zmian w czołówce klasyfikacji generalnej. Zwycięzcą całego wyścigu został Szymon Sajnok, wyprzedzając Kamila Małeckiego (kadra Polski) oraz Macieja Paterskiego (Wibatech Merx 7R). 

  Organizatorem ,,Hellena Tour 2018'' było Kaliskie Towarzystwo Kolarskie, a patronem medialnym portal wkaliszu.pl

  (kz)

   

  XXXIII Ogólnopolski Wyścig Kolarski Szlakiem Bursztynowym "Hellena Tour 2018"

  I etap/wyścig ze startu wspólnego/Warta, 13 kwietnia/dystans 148 km

  klasyfikacja indywidualna I etapu

  1. MarisBogdanovics/reprezentacja Łotwy

  2. Szymon Krawczyk/VosterUniwheels Team

  3. Maciej Paterski/WibatechMerx 7R/wszyscy 2:24:36

  II etap/jazda indywidualna na czas/Opatówek, 14 kwietnia/dystans 14,2 km

  klasyfikacja indywidualna II etapu

  1. Szymon Sajnok/16:59.88

  2. Filip Maciejuk/17:11.04

  3. Kamil Małecki/wszyscy kadra Polski/17:31.30 

  III etap/wyścig ze startu wspólnego/Kalisz-Stawiszyn, 14 kwietnia/dystans 118 km

  klasyfikacja indywidualna III etapu

  1. Alan Banaszek/kadra Polski

  2. Artur Detko/Domin Sport

  3. Sylwester Janiszewski/WibatechMerx 7R/wszyscy 2:35:05

  IV etap/wyścig ze startu wspólnego/Wieruszów-Kalisz, 15 kwietnia/dystans 162 km

  klasyfikacja indywidualna IV etapu

  1. Alan Banaszek

  2. Szymon Sajnok/obaj kadra Polski/

  3. Grzegorz Stępniak/WibatechMerx 7R/wszyscy 3:41:01.

   

  Klasyfikacje końcowe
  klasyfikacja indywidualna

  1. Szymon Sajnok/8:57:39

  2. Kamil Małecki/obaj kadra Polski/8:58:07

  3. Maciej Paterski/WibatechMerx 7R/8:58:15 

  klasyfikacja młodzieżowa U-23

  1. Szymon Sajnok/8:57:39

  2. Kamil Małecki/obaj kadra Polski/8:58:07

  3. Alan Banaszek/kadra Polski/8:58:18

  klasyfikacja młodzieżowa U-21 

  1. Szymon Krawczyk/VosterUniwheels Team/8:58:32

  2. Richard Banusch/LKT Team Brandenburg/8:59:20

  3. Adam Kuś/Mix Team/8:59:39

  klasyfikacja drużynowa

  1. kadra Polski/ 26:53:55

  2. WibatechMerx 7R/26:55:56

  3. VosterUniwheels Team/26:56:55

  klasyfikacja najaktywniejszego

  1. Maciej Paterski/WibatechMerx 7R/9

  2. Mateusz Manowski/Team Hurom/7

  3. Moritz Malcharek/LKT Team Brandenburg/6

  klasyfikacja punktowa

  1. Alan Banaszek/22

  2. Szymon Sajnok/18

  3. Kamil Małecki/wszyscy kadra Polski/

  klasyfikacja najlepszego Wielkopolanina

  1. Mateusz Kostański/8:59:46

  2. Wojciech Bystrzycki/9:01:30

  3. Jan Łamaszewski/wszyscy KK Tarnovia Tarnowo Podgórne/9:02:21.

   

  Fot: Karina Zachara

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.