AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

MIASTO. "Zagraża życiu i bezpieczeństwu". SLD chce likwidacji kontrapasa na Śródmiejskiej

DATA: 17 kwietnia 2018 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Karolina Pawliczak i Zbigniew Włodarek

  Likwidacji rowerowego kontrapasa na ulicy Śródmiejskiej chcą przedstawiciele kaliskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Petycja w tej sprawie ma wkrótce trafić do prezydenta Grzegorza Sapińskiego.

  Rowerowy kontrapas na Śródmiejskiej powstał w miejsce pasa ruchu. Z dwóch dotychczasowych pasów w kierunku Rynku obecnie został jeden i przez to od kilku dni w godzinach szczytu centrum miasta jest mocno zakorkowane. Władze miasta przekonują, że problem jest przejściowy, a korki wkrótce znikną, bo kierowcy przyzwyczają się do nowych regulacji i będa omijać ten odcinek. Tymczasem działacze kaliskiego SLD domagają się natychmiastowej likwidacji kontrapsa i przywrócenia dotychczasowego rozwiązania komunikacyjnego.

  - To nie jest spowolnienie ruchu czy względy ekologiczne. Widzimy, że zagraża to życiu, bezpieczeństwu i zdrowiu mieszkańców, a przy tego typu spowolnieniu ruchu również zwiększeniu emisji spalin do środowiska. Nie wyobrażam sobie tutaj karetki pogotowia, która będzie jechała tutaj na sygnale do chorych – mówi Karolina Pawliczak.- Mądry gospodarz, mądry prezydent po prostu wychodzi do mieszkańców mówi “Przepraszam, pomyliłem się” i likwiduje szkodliwą inwestycję. Ja od wielu miesięcy negowałam ten pomysł, mówiłam Panu prezydentowi, że to jest zła koncepcja i należy się z niej wycofać. Pan prezydent nie posłuchał i stwierdził, że to zadanie wykona. Dzisiaj temat kontrapasa jest przerzucany gorący jak kartofel. Rozpoczęło się w 2014 roku, kiedy zespół, którego członkami byli ówcześni wiceprezydenci, m. in. Dariusz Grodziński zaakceptował ten pomysł. Dzisiaj dokonała się cała koncepcja inwestycji i wiemy po tych dwóch dniach, że jest to błędne i źle się stało, że zadanie zostało wykonane.

  SLD przygotowało petycję, pod którą będą podpisywać się mieszkańcy Kalisza przeciwni inwestycji i apelujący o jej likwidację.

  Kontrapas to zadanie zrealizowane w ramach do Funduszu Obywatelskiego na rok 2015. Za projektem zagłosowało wówczas ponad 2 tys. kaliszan. Jego wartość to blisko 500 tys. zł. Weryfikację poprawności i kompletności zadania przeprowadzał 12-osobowy zespół w składzie m. in. Radosław Kołaciński Przewodniczący Rady Miejskiej Kalisza, Dariusz Grodziński, Jacek Konopka, Daniel Sztandera – wiceprezydenci, Anna Durlej p.o. Naczelnika Wydziału Rozbudowy Miasta i Inwestycji, Krzysztof Gałka Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich, Iwona Kasprzak Naczelnik Wydziału Gospodarowania Mieniem czy Ewa Maciaszek Naczelnik Wydziału Środowiska.

  Zgodnie z regulaminem Funduszu Obywatelskiego Prezydent Miasta Kalisza może odrzucić propozycję zadania publicznego z uwagi na szacunkową wartość zadania znaczenie większą niż 500 tys. zł, niezgodność z prawem powszechnie obowiązującym lub naruszeniem interesu osób trzecich.

  (nel)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.