PIŁKA RĘCZNA. Gwiazdy w Arenie. Perła i Vive z Pucharem Polski

DATA: 14 maja 2018 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
    Vive Kielce sięgnęło w niedzielę w Arenie po Puchar Polski. Fot. Karina Zachara.

MKS Perła Lublin i PGE Vive Kielce to zwycięzcy tegorocznej edycji PGNiG Pucharu Polski w piłce ręcznej kobiet i mężczyzn. Gospodarzem finałowych zmagań o to prestiżowe trofeum był Kalisz.

Miejsce, które decyzją Związku Piłki Ręcznej w Polsce stało się areną finałowych pojedynków, nie było przypadkowe. W roku obchodów jubileuszu 100-lecia piłki ręcznej na ziemiach polskich wybór mógł być tylko jeden. To przecież Kalisz szczyci się mianem kolebki rodzimego szczypiorniaka i to jemu też przypadł zaszczyt goszczenia najlepszych klubowych reprezentacji zarówno w wydaniu kobiecym jak i męskim. Pojedynki, które w weekend odbyły się w kaliskiej hali Arena były dla miłośników tej dyscypliny prawdziwą sportową ucztą.

W sobotę, jako pierwsze do walki o pucharowe trofeum przystąpiły panie: zespoły MKS-u Perły Lublin i SPR-u Pogoń Szczecin. Faworytkami spotkania były lublinianki i dość szybko to potwierdziły. Od pierwszych minut przejęły nad rywalkami pełną kontrolę i po serii skutecznych ataków objęły wyraźne prowadzenie (7:1). Na początku drugiej połowy meczu przewaga Perły Lublin stopniała do dwóch bramek (16:14). Od 40. minuty podopieczne trenera Roberta Lisa, ponownie wrzuciły piąty bieg i po serii pięciu z rzędu trafień po raz kolejny odskoczyły rywalkom (25:18). Kontroli nad meczem nie wypuściły już do końcowego gwizdka, bezlitośnie punktując przeciwniczki zabójczymi kontrami. Nie do powstrzymania była Kinga Achruk, wybrana później MVP meczu. W pewnym momencie przewaga lublinianek wzrosła do dwunastu trafień a ostatecznie wygrały 34:25.

W  niedzielne popołudnie meczowych emocji na zabrakło również w kaliskiej Arenie, gdzie w finałowym pojedynku o PGNiG Puchar Polski zmierzyli się panowie - zespoły PGE Vive Kielce i Azotów Puławy. Aż do 40. minuty rytm spotkaniu nadawali gracze Azotów utrzymując 2-3 bramkową przewagę. Do przerwy kielczanie przegrywali 18:20. Niekorzystny scenariusz odwrócili dopiero dziesięć minut po przerwie, gdy po czterech z rzędu trafieniach po raz pierwszy wyszli na prowadzenie. Nie oddali go już do końca. Ostatecznie zwyciężyli 35:29.

Puchary i medale wręczyli zwycięskim ekipom Andrzej Kraśnicki, prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce i Grzegorz Sapiński, prezydent miasta Kalisza. Niedzielną rywalizację śledziła blisko dwutysięczna publiczność, której sporą część stanowili barwni kibice z Kielc, głośnym dopingiem zagrzewający swój zespół do boju.

(kz)

MKS Perła Lublin - SPR Pogoń Szczecin 34:25 (16:11)

MKS Perła: Gawlik, Januchta - Achruk 6, Gęga 5, Drabik 4, Rosiak 4, Rola 3, Stasiak 3, Repelewska 3, Nocuń 3, Skrzyniarz 2, Mihdaliova 1, Matuszczyk.
    Kary: 4 min. Rzuty karne: 4/4.
    Pogoń: Krupa, Zimny - Bancilon 7, Noga 7, Gadzina 3, Blazević 2, Zawistowska 2, Cebula 1, Nosek 1, Kochaniak 1, Królikowska 1, Marcikova, Janas, Urbańska, Koprowska.
    Kary: 2 min. Rzuty karne: 2/4.

KS Azoty Puławy - PGE VIVE Kielce 29:35 (20:18)
    Azoty: Bogdanow, Koshovy - Panić 9, B. Jurecki 7, Podsiadło 3, Łyżwa 3, Masłowski 2, Prce 2, Kuchczyński 1, Grzelak 1, Ostroushko 1, Titow, Kowalczyk, Gumiński, Seroka, Skrabania.
    Kary: 10 min. Rzuty karne: 0/1.
    Kielce: Szmal, Ivić - Dujszebajew 7, Jachlewski 5, M. Jurecki 4, Bielecki 4, Strlek 4, Janc 4, Bombać 3, Aguinagalde 2, Jurkiewicz 1, Zorman 1, Kus, Mamić, Djukić.
    Kary: 12 min. Czerwona kartka: Marko Mamić (57.min, gradacja kar). Rzuty karne: 4/5.