AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

ZDROWIE. Zmodernizowany SOR w kaliskim "okrąglaku"

DATA: 29 maja 2018 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  - Na modernizację SORu czekaliśmy wiele lat - przyznaje Wojciech Grzelak, dyrektor kaliskiego szpitala (na zdj. w środku)

  Kaliski Szpitalny Oddział Ratunkowy w końcu zmodernizowany. - Czekaliśmy na to wiele lat - przyznaje Wojciech Grzelak, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny w Kaliszu.

  Poza przebudowaniem SORu, zakupione zostały także aparatura medyczna oraz wyposażenie. - Modernizacja SOR to było duże wyzwanie - mówi Wojciech Grzelak, dyrektor kaliskiego szpitala. - Wiele lat czekaliśmy na to, żeby zmienić nasz oddział ratunkowy, by pacjent mógł czuć się bezpiecznie. Jego pierwszy kontakt ze szpitalem pozostaje na zawsze.

   

  Decyzja o przeprowadzeniu remontu zapadła w 2015 roku. Kilka miesięcy temu, w lutym 2018 roku, zakończyła się modernizacja. Całość kosztowała prawie 11 mln zł - 6 mln zł pochodziło z unijnej dotacji, samorząd województwa wielkopolskiego dołożył 4 mln zł, szpital wyłożył nieco ponad 390 tysięcy zł.

   

  Jak zapewnia dyrektor "okrąglaka", sale SORu posiadają najwyższej klasy sprzęty medyczne. - Nie musimy kierować pacjenta do zakładu diagnostyki obrazowej - podkreśla dyrektor. - Posiadamy aparaty wspomagające procesy ratowania życia oraz tomograf komputerowy, aby skany u osób z obrażeniami po wypadkach komunikacyjnych można było już wykonać w SOR.

   

  Na kaliski Szpitalny Oddział Ratunkowy rocznie trafia ponad 36 tysięcy pacjentów.  Ich obsługą zajmuje się 30 lekarzy, 41 pielęgniarek oraz 44 ratowników medycznych.

   

  Obecny na uroczystości poseł Jan Mosiński, który zasiada w radzie społecznej kaliskiego szpitala, zadeklarował pomoc lokalnych parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości w staraniach o finansowe wsparcie z centralnego budżetu na kolejne inwestycje w szpitalu. A jak mówi szef kaliskiego szpitala, przed dyrekcją kolejna inwestycja - budowa nowego bloku operacyjnego na 8 sal operacyjnych, 15 stanowisk intensywnej terapii i salę hybrydową. Jej koszt to około 37 mln zł. - To jest ogromne zadanie - przyznaje Grzelak. - Chciałbym, aby w tym roku powstał projekt.

  (red)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.