AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

TRADYCJE. Obchody Święta Bożego Ciała

DATA: 31 maja 2018 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  W Boże Ciało odbywają się procesje w całej Polsce. Na zdjęciu procesja w regionie łowickim. Fot. Internet.

  - Tradycja obchodzenia Bożego Ciała w regionie kaliskim i w całej Polsce jest wciąż żywa. Najważniejszą ceremonią święta jest uroczysta procesja do czterech ołtarzy urządzonych na wolnym powietrzu - pisze Wojciech Zjawiony, kierownik działu etnografii Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.

  Cztery stacje symbolizują cztery strony świata. Przy nich czytana jest Ewangelia, a wierni otrzymują uroczyste błogosławieństwo. Błogosławieństwem objęte są również pola oraz domostwa i ma ono za zadanie wyjednać obfitość plonów i ochronę przed rozmaitymi nieszczęściami. Od dawna istnieje zwyczaj zabierania zielonych gałązek z brzózek i lip zdobiących świąteczne ołtarze. 

  Gałązki zatykano za obrazy w izbie lub strzechy domów wierząc, że uchronią od pioruna czy pożaru. Wtykano je także w rogach pól, aby odpędzić grad i robactwo. Innym zwyczajem było święcenie wianków. Tradycja nakazywała uwić trzy, pięć lub dziewięć wianków z różnych rodzajów ziół i kwiatów np.: rozchodnika, macierzanki, czarnego bzu, lipy, kopytnika, rosiczki, mięty, ruty czy piołunu. Przewiązane najczęściej czerwoną tasiemką, małe, wielkości dłoni, po poświęceniu miały mieć szczególną moc. 

  Zawieszano je nad drzwiami, oknami domów i gospodarczych zabudowań. Starannie przechowywano, stosując później jako środek leczniczy i ochronny. Pełniły one dużą rolę w zwyczajach gospodarskich. Kładziono je pod snopy pierwszej fury zwożonego zboża, układano w sąsieki stodoły, dodawano do siewnego ziarna. Wszystkie te zabiegi miały na celu ochronę zbiorów przed nieszczęściem, ogniem czy myszami, oraz zapewniały urodzaj i dostatek. Owe czynności miały swoje źródło w pradawnych pogańskich wierzeniach i przekonaniu o szczególnej mocy roślin w okresie zbliżającego się lata, gdy wiele z nich rozpoczyna swoje kwitnienie.

  (wz)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.