AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

PIĄTOWSKI: Karate jest dla wszystkich

DATA: 5 czerwca 2018 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Jakub Piątowski.

  O Kaliskim Klubie Karate Kyokushinkai, różnych stylach karate i najbliższych planach klubu z jego założycielem i trenerem Jakubem Piątowskim rozmawia Piotr Jaworowski.

  Od kiedy istnieje wasz klub?

  - Kaliski Klub Karate Kyokushinkai powstał w 2013 roku. Wcześniej razem z kolegą Piotrem Pawelcem prowadziliśmy zajęcia jako Kaliska filia Sieradzkiego Klubu Karate Kyokushin. Postanowiliśmy to zmienić i całą swoją uwagę skoncentrować na promowaniu Kalisza. Obecnie trenuje z nami już ponad 70 osób w różnym wieku. Zdecydowana większość to dzieci w wieku 8-12 lat, ale są też młodsi, starsi i już dorośli. Mamy kilka grup w zależności od wieku i umiejętności. Karate jest więc sportem dla wszystkich.

   

  Gdzie odbywają się treningi?

  - Treningi prowadzimy w dwóch miejscach w Kaliszu. Bardziej rozbudowaną grupę mamy na Widoku w SP 14. Tam też są trzy grupy szlifujące swe umiejętności w każdy wtorek i czwartek w godz. 17:00- 20:00. Drugą naszą bazą jest SP 2 na Majkowie. Tam ćwiczymy w poniedziałki i środy od 17:00 do 18:00. 

   

  Czym różni się karate tradycyjne od karate kyokushin?

  - W karate mamy trochę odmian. Różnią się one w większości technikami dozwolonymi w walce sportowej i naciskiem na kata czy kumite. Wielu mistrzów miało różne zdania na efektywność danej techniki i ukierunkowaniu treningu. Tak powstały różne style walki. Kyokushin charakteryzuje się naciskiem na walkę, wytrzymałość fizyczną oraz psychiczną. Na treningach techniki wykonywane są z pełną siłą - dzieci walczą w ochraniaczach. Nie stosujemy jednak uderzeń ręką na głowę, wynika to ze wspomnianej wcześniej pełnej siły w wykonywanych technikach. Natomiast wszystkie techniki nożne są już dozwolone. 
   

  Co daje młodym ludziom trenowanie karate?

  - Karate dla młodych ludzi nie jest tylko rozwojem w aspekcie fizycznym. Wysiłek fizyczny, wzmacnianie swojego ciała, koordynacja ruchowa ale również koncentracja, samodyscyplina nauka oraz rozwój umysłowy, to aspekty na które stawiamy podczas naszych treningów.

   

  Jakimi sukcesami sportowymi mogą pochwalić się zawodnicy waszego klubu?

  - Przez te kilka lat istnienia naszego klubu uczestniczyliśmy w zawodach zarówno w Polsce jak i za granicą. Kilka razy byliśmy w Czechach skąd przywieźliśmy w sumie 2 złote, 2 srebrne i jeden brązowy krążek. Podsumowując całe nasze działania sportowe uzbieraliśmy dokładnie 49 medali, z czego 12 złotych, 16 srebrnych i 21 brązowych. 
   
  Jakie plany na przyszłość?

  - Jeszcze w tym roku szkolnym mamy zaplanowany egzamin na wyższe stopnie szkoleniowe, nasze klubowe zawody kata i kumite oraz integrującego grilla. Na początku wakacji, jak co roku, jedziemy na obóz z dziećmi, a pod koniec na Międzynarodowy Obóz Szkoleniowy. Natomiast od września zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wspólnych treningów, zgrupowań a następnie startów w zawodach. Piotr Jaworowski

   

  Kontakt z Kaliskim Klubem Karate Kyokushinkai
  tel.: 792 990 317 (trener Jakub Piątowski) 
  mail: kaliskiekarate@gmail.com. 
  Informacje o klubie można znaleźć też na stronie: http://www.kyokushinkai.kalisz.pl/

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.