AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

Chotów

  .

  Podstawowe informacje

  rodzaj miejsca
  dworek

  Pomimo, że niedzielny domowy mir jest dla większości z Nas niczym święto, to dobrze jest czasami tę rodzinną, odwieczną, tradycję zwyczajnie złamać. Jeszcze lepiej jest gdy w pobliżu odnajdziemy miejsce, gdzie zrobimy to z ochotą i bez mrugnięcia oka. I tu można śmiało powiedzieć, że kaliszanie, choć nie tylko, to naprawdę szczęściarze. Dlaczego? Odpowiedz jest nader prosta. Kilka kilometrów na południe od Kalisza, przy trakcie wiodącym do Grabowa nad Prosną, znajduje się, w miejscowości Chotów, szlachecki dwór. Miejsce idealne na niedzielną rodzinną wycieczkę ze smacznym posiłkiem, relaksującym spacerem, a wszystko to w cieniu zabytkowego pałacyku i otaczającego go urokliwego parku krajobrazowego.

  Jak można wyczytać z kart historii, pierwsza wzmianka o wsi Chotów pojawia się w roku 1403, natomiast pierwsza informacja o istniejącej we wsi rezydencji szlacheckiej pochodzi z roku 1668. Wówczas to właścicielkami części wsi wraz z dworem były Zofia i Jadwiga Rossowskie. Trzeba tu wspomnieć, że panami na Chotowie oprócz Rossowskich byli między innymi przedstawiciele takich rodów szlacheckich jak Węgierscy, Niemojowscy czy Wyganowscy herbu Łodzia. Ostatnim właścicielem tych dóbr był Witold Cybulski, który dzierżył prawo własności tych ziem do lat 40 ubiegłego stulecia.

  Znajdujący się tu dwór powstał, w miejsce wcześniejszego, w połowie XIX wieku staraniem Dominika Lisieckiego, właściciela Chotowa w latach 1837-1872. Posiadający formy klasycystyczne budynek, z charakterystycznym czterokolorowym portykiem, składa się z trzech części: środkowej, czyli starego (pierwotnego) dworu; zachodniego piętrowego skrzydła; oraz wschodniego parterowego aneksu, w którym mieściła się niegdyś kuchnia. Te dwa ostatnie elementy dobudowane zostały do bryły budynku w latach XX ubiegłego stulecia przez Niemojowskich, ówczesnych właścicieli majątku. Dwór w Chotowie otoczony jest parkiem krajobrazowym o powierzchni ponad 5 ha. Został on założony w drugiej połowie XVIII stulecia i powiększony na początku ubiegłego wieku. Do jego najbardziej charakterystycznych i dowodzących jego byłej świetności elementów należą: aleja grabowa, będąca zarazem częścią dojazdu do dworu, aleja lipowa znajdująca się z tyłu rezydencji, stawy oraz okazy pojedynczych, sędziwych drzew o walorach pomnikowych. Po prawej stronie drogi dojazdowej do dworu znajdują się pozostałości założenia folwarcznego. Do dnia dzisiejszego zachował się jedynie fragment porośniętego roślinnością muru obory. Rezydencję szlachecką w Chotowie, jak i otaczający ją park krajobrazowy, uznano w roku 1989 za zabytki i objęto ochroną prawną.

  Po zakończeniu II wojny światowej i eksmisji prawowitych właścicieli, szlachecka rezydencja została zamieniona na wielorodzinny dom mieszkalny. Stan taki utrzymywał się, ze zgubnymi dla dworu i otaczającego go parku skutkami, do początków XXI wieku, kiedy to zyskała ona nowych właścicieli. Przeprowadzony został wówczas gruntowny remont, dzięki któremu szlachecki dwór odzyskał dawną świetność. Rewitalizacji poddano też zniszczony park dworski, który z upływem lat odzyskuje swój dawny blask. W murach zrewitalizowanej rezydencji zorganizowano wykwintną restaurację oraz hotel „Dwór Stary Chotów”. Funkcjonujący tu pod szyldem Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolski jedyny w swoim rodzaju zajazd zyskał kulinarną sławę, stając się mekką dla koneserów preferujących smaki kuchni polskiej, szlacheckiej czy też dworskiej.

  Założenie dworskie w Chotowie to nie jedyne ciekawe miejsce znajdujące się w tej podkaliskiej wsi. Na rozstaju dróg wiodących do Strzegowej i Śliwnik w roku 1849 postawiono sakralny słup wielofigurowy dłuta wielkopolskiego snycerza Pawła Brylińskiego. W roku 2002 słup przeniesiono do kościoła parafialnego pw. św. Mikołaja w Gostyczynie. W miejsce oryginału zaś ustawiono kopię z trzema figurami: Chrystusa Frasobliwego, Matki Boskiej Szkaplerznej i św. Wawrzyńca.

   

  Andrzej Drewicz

   

  Źródła:

  - „Powiat Ostrowski – Przewodnik”, Marek Olejniczak

  - „Majątki Wielkopolskie. Tom III. Powiat Ostrowski”, Stanisław Małyszko

  - www.dworstarychotow.pl

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.