AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

ŚWIĘTO MIASTA. Wręczono godności miejskie

DATA: 11 czerwca 2018 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Wyróżnieni godnościami miejskimi razem z prezydentem Sapiuńskim i przewodniczącym Plichtą. Fot. kalisz.pl
  Janina Piotrowska i Tadeusz Krokos zostali honorowymi obywatelami miasta Kalisza.

  Godności i wyróżnienia zostały przyznane podczas Uroczystej Sesji Rady Miasta, która odbyła się z okazji Święta Miasta. Do Sali Koncertowej im. prof. Jerzego Rubińskiego Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego przybyli przedstawiciele wielu środowisk: władze miasta Kalisza, z prezydentem Grzegorzem Sapińskim i przewodniczącym rady miasta Andrzejem Plichtą na czele, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele duchowieństwa, środowisk kulturalnych, wielu kaliskich instytucji, organizacji i stowarzyszeń. Nie zabrakło również gości z miast partnerskich: Hamm, Erfurtu, Preston, Hautmont (60-lecie partnerstwa), La Louviere (20-lecie partnerstwa), Łowecza, Kamieńca Podolskiego i Figueres. - Nie ukrywam, iż ta uroczystość jest dla mnie szczególnie istotna - mówił Andrzej Plichta, przewodniczący Rady Miasta Kalisza. - To ostatnie Święto Miasta, które fetujemy w tej kadencji. Ale czymże są 4 lata w obliczu 100-lecia naszej niepodległości? Chyba nikogo nie trzeba przekonywać jak ważna jest ona dla naszego narodu, jak ukochali ją ci, którzy oddali życie, aby nasz kraj powrócił na mapy Europy i świata. - W Kaliszu chcemy realizować się i spełniać - powiedział Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza. - Odziedziczyliśmy Kalisz po naszych przodkach, dzielnych mężczyznach i kobietach. A teraz go doskonalimy, poszerzamy, za pomocą szacunku do pracy, ciężkiej pracy.

  Uroczysta Sesja Rady Miasta była okazją do wręczenia wyróżnień: Honorowy Obywatel Miasta Kalisza, Honorowy Przyjaciel Kalisza, Odznaka Honorowa Miasta Kalisza oraz Nagroda Miasta Kalisza a kulminacyjnym punktem spotkania było wręczenie najwyższych miejskich godności. W tym roku Rada Miasta Kalisza zdecydowała o przyznaniu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Kalisza
  Janinie Piotrowskiej i prezesowi kaliskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego Tadeuszowi Krokosowi. Wśród nagrodzonych Odznaką Honorową Miasta Kalisza, znaleźli się m.in.: znana i ceniona kaliska dziennikarka Danuta Synkiewicz i rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, prof. nadzw. dr. hab. n. med. Andrzej Wojtyła. Dla zgromadzonych gości wystąpili artyści z Filharmonii Kaliskiej.

  (jav)

  Honorowy Obywatel Miasta Kalisza
  Janina Piotrowska
  Tadeusz Krokos

  Odznaka Honorowa Miasta Kalisza
  Halina Pawlak
  Krystyna Robak
  Danuta Synkiewicz
  Joël Wilmotte
  prof. nadzw. dr. hab. n. med. Andrzej Wojtyła

  Nagroda Miasta Kalisza
  Henryka Iglewska-Mocek
  Honorowy Przyjaciel Kalisza
  Françoise Caille
  Marie-José Leroy
  Jacques Gobert
  Kazimiera Sitarz
  gen. Jacek Kitliński
  płk Grzegorz Fedorowicz

   

  Sylwetki Honorowych Obywateli Kalisza

  Janina Piotrowska (ur. 1920), pedagog, nauczycielka języka polskiego, harcmistrz, radna Miejskiej Rady Narodowej. Za wszechstronną i wzorową służbę instruktorską, pracę pedagogiczną i społeczną otrzymała liczne odznaczenia państwowe, regionalne i organizacyjne.

  Tadeusz Krokos (ur. 1932), pedagog, historyk, dziennikarz, regionalista, społecznik, działacz kultury, prezes stowarzyszeń, organizator konkursów dla młodzieży. Za wieloletnią i szczególnie wyróżniającą pracę pedagogiczną otrzymał odznaczenia państwowe. Jego życiowa postawa przynosi zaszczyt i chlubę Miastu.

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.