AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

MIASTO. Pokrzywnicka do remontu

DATA: 19 czerwca 2018 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Ulica Pokrzywnicka wymaga gruntownej modernizacji

  A jednak - ulica Pokrzywnicka doczeka się remontu. Brak jednego dokumentu w ubiegłym roku zaprzepaścił dotację. Teraz prawie 2,5 mln zł rządowego wsparcia ma przyspieszyć jej modernizację.

  Czy brak jednego załącznika spośród dziesiątków innych może być powodem odrzucenia starań o milionowe dotacje na remont ulicy? Okazuje się, że tak. W ubiegłym roku władze Kalisza starały się o pozyskanie prawie 2,5 mln zł dotacji z programu budowy dróg lokalnych na remont nieco ponad kilometrowego odcinka ulicy Pokrzywnickiej. Kaliszanie jeżdżący w stronę Szałe doskonale wiedzą jak zły jest jej stan. Także sami mieszkańcy wielokrotnie podkreślali potrzebę jej modernizacji. Stąd zrozumiałe było ich rozgoryczenie, kiedy w listopadzie 2017 roku dowiedzieli się, że przygotowana przez kaliskich urzędników dokumentacja - a właściwie brak jednego załącznika - nie wystarczyła dla pozyskania środków. 

   

  Nie pomogły odwołania kaliskich włodarzy ani pomstowania mieszkańców i lokalnych działaczy społecznych. Ich rozgoryczenie dotarło między innymi do lokalnych parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości. - Temat ulicy Pokrzywnickiej trafił do mnie w styczniu 2018 roku - mówi poseł Jan Mosiński. - Wystosowałem do pana prezydenta Grzegorza Sapińskiego pismo z pytaniem, dlaczego ten wniosek został odrzucony. Jak wiemy, wśród dokumentów urzędnik nie złożył jednego załącznika. I to spowodowało odrzucenie wniosku.

   

  Jak się jednak okazuje, ulica Pokrzywnicka zostanie wyremontowana. Pieniądze będą pochodzić z Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej. Na początku czerwca Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju, na podstawie przedstawionych przez Zbigniewa Hoffmanna, wojewodę wielkopolskiego, propozycji zgodził się na dotację prawie 2,5 mln zł na rozbudowę Pokrzywnickiej. - Cieszy nas współpraca z panem wojewodą - podkreśla Mosiński. - Prezydentem jest pan Grzegorz Sapiński, który reprezentuje miasto Kalisz i jako posłowie Prawa i Sprawiedliwości siłą rzeczy współpracujemy z władzami naszego miasta. Ale działamy przede wszystkim w interesie kaliszan.

   

  W połowie listopada 2017 roku samorządowe władze sąsiedniego Opatówka wraz z włodarzami powiatowymi i wicewojewodą wielkopolski uroczyście otworzyli przebudowaną ulicę Kaliską w miejscowości Szałe. To ulica, która bezpośrednio łączy się z ulicą Pokrzywnicką. Na długości nieco ponad 4 km wybudowane zostały nowe chodniki, zatoki autobusowe i miejsca postojowe oraz poprowadzona została ścieżka rowerowa. Całość kosztowała prawie 3 mln zł, w tym dofinansowanie Wojewody Wielkopolskiego wyniosło nieco ponad 1,3 mln zł. Powiat kaliski wyłożył prawie 740 tys. zł, a gmina Opatówek 915 tys. zł.

  (pik)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.