LEKKA ATLETYKA. Srebro Patrycji

DATA: 27 czerwca 2018 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
    Patrycja Skoczylas (z lewej) zdobyła srebro MP U-20.

Patrycja Skoczylas z UKS 12 Kalisz została wicemistrzynią Polski U-20 w skoku wzwyż.

Rozgrywane we Włocławku mistrzostwa były trudne zarówno dla zawodniczek jak i dla organizatorów. A była w tym gronie również podopieczna Adrianny Wange. Początek rywalizacji nie układał się dla reprezentantki UKS 12 Kalisz zbyt dobrze. Wprawdzie wysokość 160cm pokonała bez problemu, ale już w kolejnych próbach zaliczyła zrzutki - na 164 cm i dwie na 168 cm. Ostatecznie poradziła sobie z obiema, ale to nie gwarantowało medalu. Decydujące okazały się podejścia do wysokości 172 cm, a tę Patrycja przeskoczyła w drugiej próbie, zapewniając sobie srebrny krążek. Lepszym wynikiem - 182 cm - mogła się poszczycić jedynie Martyna Lewandowska z MLKL Płock. - Sukces Patrycji cieszy ogromnie, bo w tym sezonie letnim, ze względu m.in. na przygotowania do matury i ponad miesięczną przerwę w technicznych treningach, miała w ogóle nie startować. Ostatecznie zapadła jednak decyzja o przystąpieniu do rywalizacji i walce o medal mistrzostw Polski. Przegrała jedynie z zeszłoroczną wicemistrzynią świata U18 - podkreśla trenerka Adrianna Wange.

Cały konkurs, z uwagi na pogodę, przebiegał w bardzo trudnych warunkach. Mimo wszystko udało się bezpiecznie ukończyć rywalizację na drugim stopniu podium. - Patrycja otrzymała propozycję wyjazdu na studia do USA oraz dalszego rozwoju swojej kariery sportowej. Jeżeli z tego skorzysta będzie reprezentowała amerykańską uczelnię, jeżeli nie prawdopodobnie przejdzie pod skrzydła trenera kardy narodowej seniorów i podejmie studia w innym mieście w kraju - dodaje Adrianna Wange.

We Włocławku wystartowało też kilkoro innych reprezentantów UKS 12 Kalisz. Wiktor Wachowski w eliminacjach biegu na 800m był piąty i nie awansował do ścisłego finału. Ostatecznie zajął 13. miejsce z wynikiem znacznie odbiegającym od życiówki (1:58.26). - U Wiktora zawodzi głowa. W walce o miejsca nie potrafi do końca wykorzystać swojego potencjału i na imprezach rangi mistrzowskiej zawsze czegoś brakuje. Jednak z roku na rok poprawia swoje rekordy życiowe i to pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość. Przed nim jeszcze jeden sezon startów w kategorii U20, jest więc szansa, że zdoła się przełamać i powalczyć o  dobre wyniki - podsumowuje trener Waldemar Olszyna

Dwunaste miejsce w biegu na dystansie 2000m z przeszkodami z całkiem niezłym wynikiem (6:27.36) zajął debiutujący w mistrzostwach Dawid Gola. Po raz pierwszy w tej rangi zawodach wystartował też Jakub Mikołajewski. Podopieczny Roberta Kurzajczyka debiutował na 200m i 400m zajmując odpowiednio 26. i 17. miejsce. W skoku w dal 15.miejsce zajęła Magdalena Kuświk, notując najlepszy wynik w sezonie (5.23m).

Dwukrotnie na włocławskiej bieżni zaprezentowała się zawodniczka UKS Dziewiątka Kalisz Kinga Grabowska. Pomyślnie przebrnęła przez eliminacje biegu na 800m i z ósmym wynikiem - najlepszym w sezonie - awansowała do finału, gdzie ostatecznie finiszowała na siódmej lokacie (2:17.64). W biegu na 1500m zajęła punktowane, 15.miejsce również z najlepszym rezultatem w sezonie (4:47.35). - Kinga cały czas potwierdza przynależność do krajowej czołówki. Po znakomitym sezonie halowym, kiedy to wywalczyła brązowy medal mistrzostw Polski z rewelacyjnym wynikiem na dystansie 1500m oraz szóstym miejscu w kraju w biegach przełajowych, ciężko było odbudować szczyt formy na sezon letni. Jednak jej wyniki po raz kolejny potwierdzają, że kaliscy lekkoatleci zawsze walczą do końca i w najważniejszych imprezach sezonu zostawiają na skoczniach i bieżniach maksimum zaangażowania i mnóstwo serca - dodaje Waldemar Olszyna.

Warto dodać, że Kinga Grabowska przed mistrzostwami Polski juniorów, w biegu na dystansie 800m klasyfikowana była w drugiej dziesiątce, zatem finał A i 7. miejsce należy uznać za duży sukces. W systemie współzawodnictwa sportowego zawodniczka wywalczyła 17 punktów.