AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

CERKIEW. Święto patronów. Jubileusz księdza kanonika Antosiuka

DATA: 17 lipca 2018 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  W Kaliszu odbyło się prawosławne święto patronów miejscowej cerkwi. Fot. kalisz.pl

  Cerkiew kaliska obchodziła święto parafialne swoich patronów św. Apostołów Piotra i Pawła oraz 20-lecie posługi proboszczowskiej księdza kanonika Mirosława Antosiaka w kaliskiej parafii.

  Kaliską cerkiew wypełnili wierni prawosławni oraz przyjaciele księdza Mirosława Antosiuka. Piękna oprawa muzyczna święta parafialnego była dziełem chóru Prawosławnej Diecezji Łódzkiej i Poznańskiej z Łodzi. W nabożeństwie uczestniczyli liczni przedstawiciele duchowieństwa prawosławnego, duchowni innych wyznań chrześcijańskich - ks. prałat dr Jacek Plota, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP i Kustosz Sanktuarium, św. Józefa w Kaliszu; ks. Julian Kopiński, proboszcz parafii polskokatolickiej w Kotłowie. Uroczystościom przewodniczył Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Atanazy, Prawosławny Biskup Łódzki i Poznański. 

  Nie zabrakło także władz miasta na czele z wiceprezydentami Barbarą Gmerek i Tomaszem Rogozińskim. W trakcie uroczystości przedstawiciele władz samorządowych dla uczczenia święta patronów i podkreślenia związków kaliszan ze społecznością wiernych prawosławnych, obecnych w naszym mieście od ponad 240 lat, ofiarowali kaliskiej cerkwi krzyż ołtarzowy mosiężny, pozłocony z emalią. Podziękowali również jubilatowi za zaangażowanie w życie społeczno-kulturalne Kalisza. Wyrazili wdzięczność księdzu Mirosławowi Antosiukowi za to, że jest partnerem wielu przedsięwzięć kulturalnych służących popularyzacji wiedzy o tradycjach wielonarodowości i wielowyznaniowości Kalisza oraz otwiera drzwi cerkwi podczas takich wydarzeń jak Noc Kultury czy Kaliszobranie. 

  (jav)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.