AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

KSIĄŻKI. Kolejna perła w bibliotece

DATA: 31 lipca 2018 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  „Nauki Cyrulickiey krotko Zebraney" Ludwika Perzyny z 1792 roku to kolejny książkowy unikat, który trafił do zbiorów kaliskiej Biblioteki Publicznej.

  Zbiory specjalne Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu wzbogaciły się o kolejny starodruk. Jest to pierwsza część „Nauki Cyrulickiey krotko Zebraney […]”, wydanej w 1792 roku w kaliskiej Drukarni Prymasa Arcybiskupa Gnieźnieńskiego. XVIII-wieczna książka napisana w „Narodowym Języku” była jednym z nowocześniejszych podręczników medycznych epoki. Pozycja ta jest dostępna tylko w nielicznych polskich bibliotekach. Jej autorem jest Ludwik Perzyna: lekarz i zakonnik, propagator zdrowego stylu życia, który swoją posługę pełnił m.in. w Szpitalu św. Ducha w Kaliszu.

  W zbiorach asnykowskiej książnicy znajduje się jeszcze jedna pozycja jego autorstwa, jest to starodruk z 1793 roku „Lekarz dla włoscian, czyli rada dla pospolstwa […]”., zakupiony w 2015 roku.

  Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu posiada aktualnie 245 starodruków i na bieżąco śledzi aukcje, na których pojawiają się calisiana. W ostatnim czasie zakupiono kilka cennych pozycji, jak chociażby w ubiegłym roku: „Mowy na radach i sejmach” Andrzeja Chryzostoma Załuskiego z 1702 roku, „Nachtrag zum Tagebuch der Revue bei Kalisch” z 1835 roku oraz weneckie wydanie "Geografii" Klaudiusza Ptolemeusza z 1562 roku.

  Najcenniejsze zbiory asnykowskiej książnicy prezentowane są kaliszanom podczas Nocy Kultury, Europejskich Dni Dziedzictwa, a także w trakcie specjalnych zajęć w Bibliotece Głównej.

  (red)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.