AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

STRAŻ. Kaliszanie walczyli z pożarami w Szwecji

DATA: 8 sierpnia 2018 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Strażacy zostali powitani w siedzibie kaliskiej komendy PSP. Fot. PSP w Kaliszu.

  Do Kalisza powrócili strażacy, którzy przez dwa tygodnie pomagali w Szwecji w gaszeniu rozległych pożarów w tym kraju.

  Kaliscy strażacy weszli w skład polskiej ekipy, która udała się do Szwecji na prośbę tamtejszego rządu by walczyć z żywiołem. Funkcjonariusze Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 2 w Kaliszu: asp. sztab. Robert Radziszewski, ogn. Tomasz Olszewski, st. sekc. Daniel Więckowski wyposażeni w ciężki samochód gaśniczy MAN podczas 14-dniowej misji, pomagali szwedzkim służbom w walce z pożarami lasów. Rejon działania Polaków obejmował 6,5 tys. hektarów lasów. W akcji gaszenia pożarów w Szwecji brali udział głównie ratownicy z województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego (po 65 strażaków i po 20 pojazdów z każdego z tych województw). Dodatkowo wspierali ich strażacy z Mazowsza i Komendy Głównej PSP (9 ratowników i 4 pojazdy). 

  Misja od początku zaplanowana była na 14 dni. W tym czasie polscy strażacy byli samowystarczalni pod względem logistycznym (własne namioty i wyżywienie) oraz medycznym (w skład grupy wchodzili również ratownicy medyczni). Podczas tych dwóch tygodni strażacy pracowali bez dnia przerwy w tzw. sposób „rotacyjny”. W akcji brało udział około 60 proc. strażaków, a około 40 proc. w tym czasie wypoczywało po 12 godzinnej służbie. Polscy strażacy bronili przed ogniem m.in. miejscowość Karbole, z której wcześniej ewakuowano mieszkańców. Zbudowali tam linię obrony o długości siedmiu kilometrów.

  W poniedziałek w siedzibie Komendy Miejskiej PSP w Kaliszu, po powrocie ze Szwecji, uroczyście powitała ich załoga komendy na czele z zastępcą Komendanta Miejskiego st. bryg. Dariuszem Bylińskim, druhowie z OSP Kalisz Lis i Zbiersk oraz zaprzyjaźnieni motocykliści.

  (nel)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.