AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

SZACHY. O krok od podium

DATA: 8 sierpnia 2018 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  Czwarte miejsce zajęli zawodnicy Kaliskiego Towarzystwa Szachowego w Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów.

  Sukces to spory, bo trzeba zaznaczyć, że w I szachowej lidze juniorów zawodnicy KTS Kalisz zagrali po raz pierwszy w historii klubu, a debiut tym bardziej znamienny, bo przypadający w roku kiedy świętuje on swoje 25-lecie. W turnieju w Kudowie Zdrój KTS Kalisz reprezentowali: Filip Janiszewski, Oskar Dixa, Tymon Ochędzan, Szymon Skurniak, Weronika Wawrzyniak i Ewa Barwińska.

  Kaliszanie rozgrywki rozpoczęli od zwycięstwa nad drużyną LKS-u Chrobry Gniezno, z którą później zmierzyli się ponownie, w walce o podium. W drugiej rundzie srogą nauczkę sprawili kaliszanom późniejsi zwycięzcy - KSz Stilon Gorzów Wielkopolski zwyciężając 5:1. Kolejne rundy to pewna wygrana z KSz Miedź Legnica oraz porażka z UKS „Ognisko” Rydułtowy. - Najlepszy był dla nas środek turnieju. Wygraliśmy z zespołami z Wieliczki i Myślenic oraz zremisowaliśmy z ekipą z Jastrzębia Zdroju. Po siedmiu rundach osiągnęliśmy nasz plan minimum, zapewniając sobie utrzymanie w I lidze. W dwóch ostatnich rundach walczyliśmy już tylko o jak najwyższe miejsce. W przedostatniej zagraliśmy z niebezpieczną drużyną z Żar i tak jak przeczuwałem ten mecz nie należał do najłatwiejszych. Remis był sprawiedliwym wynikiem. Ostatnie starcie było bardzo ważne zarówno dla nas jak i rywali. Gdybyśmy wygrali to przy korzystnych wynikach dałoby nam to trzecie miejsce. Z kolei  „Czternastka” Warszawa grała o utrzymanie w I lidze. Niestety, tego dnia szachiści ze stolicy byli dla nas za mocni i to on wyszli z tego pojedynku zwycięsko - relacjonuje Maciej Sroczyński, prezes KTS Kalisz i zarazem trener klubowy młodych szachistów.

  Ostatecznie kaliszanie zajęli 4. miejsce, co jak na debiutanta pierwszoligowych rozgrywek należy uznać za bardzo dobry wynik. Do Ekstraligi awansowały drużyny Stilonu Gorzów i „Ogniska” Rydułtowy. Na najniższym stopniu podium stanęli zawodnicy LKS-u Chrobry Gniezno. Opiekunem klubowym kaliszan był Adam Wojcieszak.

  W tym samym czasie druga drużyna KTS Kalisz rywalizowała w rozgrywkach II ligi juniorów. Klub reprezentowali: Michał Grzegorski, Paweł Jędraszek, Filip Rosiński, Karol Wawrzyniak, Florentyna Piotrowska oraz Zuzanna Jędrzejewska, a opiekę trenerską sprawował Jędrzej Adamczewski. Kaliszanie, w bardzo młodym składzie (średnia wieku 13 lat) do faworytów rozgrywek nie należeli. Do Szczyrku pojechali głównie po doświadczenie i do końca walczyli o utrzymanie, ale w ostatniej rundzie przegrali z zespołem z Cieszyna i musieli pożegnać się z ligą. - Utrzymanie było bardzo blisko, a nasi zawodnicy uzyskali wiele cennych indywidualnych zwycięstw, ale akurat to ostatnie spotkanie od samego początku nie ułożyło się po naszej myśli. O powrót do II ligi powalczymy ponownie w rozgrywkach na szczeblu wojewódzkim. Warto jednak podkreślić, że po raz pierwszy dwie nasze drużyny zagrały w ligach centralnych i że był to kolejny rok, kiedy graliśmy tylko i wyłącznie swoimi zawodnikami. Prawie wszyscy szachiści grający zarówno w Kudowie, jak i Szczyrku to nasi wychowankowie, dla których szachowa przygoda rozpoczęła się jeszcze w przedszkolu. Tymczasem wiele klubów wzmacniało się wypożyczeniami lub kupowało zawodników z innych klubów - dodaje Maciej Sroczyński.

  Udział drużyn KTS Kalisz w rozgrywkach I i II ligi juniorów dofinansowany został ze środków budżetowych Miasta Kalisza na 2018 rok.

  (kz, jav)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.