AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

KOLARSTWO. Medale na szosie. Młodzieżowi mistrzowie

DATA: 4 września 2018 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Kolarze rywalizowali o mistrzowskie medale w Godzieszach Wielkich. Fot Karina Zachara.

  Filip Maciejuk (Leopard Pro Cycling/KS Pogoń Mostostal Puławy) w jeździe indywidualnej na czas i Kamil Małecki (CCC Sprandi Polkowice) w wyścigu ze startu wspólnego to triumfatorzy tegorocznych Młodzieżowych Mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym.

  Od wielu lat w Godzieszach Wielkich, podczas prestiżowych zawodów rywalizują najlepsi w kraju kolarze w różnych kategoriach wiekowych. Odbywały się tutaj Wyścigi Młodości, finały Pucharu Polski oraz mistrzostwa kraju w szosowej jeździe na czas dwójek i drużyn. Tym razem gmina, która uchodzi za kuźnię kolarskich talentów, była gospodarzem Młodzieżowych Mistrzostw Polski mężczyzn do lat 23. Przez wiele lat mistrzowskie zmagania na szosie rozgrywane były we wszystkich kategoriach wiekowych w jednym miejscu i w tym samym czasie. Tym razem podjęto decyzję, aby orlicy (U-23) startowali w osobnych wyścigach.

  W sobotę reprezentanci czołowych klubów kolarskich w kraju rywalizowali w jeździe indywidualnej na czas. Na starcie stanęło 22 zawodników, a triumfował Filip Maciejuk z Leopard Pro Cycling/KS Pogoń Mostostal Puławy, który jako jedyny 29-kilometrową trasę Godziesze Wielkie - Brzeziny - Opatówek - Godziesze Wielkie pokonał w czasie poniżej 35 minut (34:31.112). Wicemistrzem Polski został Szymon Sajnok (CCC Sprandi Polkowice, 35:34.473), brązowym medalistą Adrian Kaiser (GKS Cartusia Kartuzy, 35:36.896).

  Dzień później odbył się wyścig ze startu wspólnego. Jego uczestnicy mieli do pokonania jedenaście rund o łącznej długości 170 kilometrów. Od początku nie brakowało prób ataków, a po 30 kilometrze na czele stawki znalazło się dwunastu kolarzy i to właśnie ta szarża zdecydowała o końcowym rozstrzygnięciu. Około 50 kilometrów przed metą na samotną ucieczkę zdecydował się Kamil Małecki (CCC Sprandi Polkowice), za nim jechali Alan Banaszek (także CCC) oraz Piotr Pękala (KS Pogoń Mostostal Puławy), ale ich strata była zbyt duża. Kilka kilometrów przed metą było już wiadomo, że tylko jakiś pech może zaprzepaścić nadzieje Maciejuka. 

  Nic złego jednak nie wydarzyło się i to on założył koszulkę mistrza Polski. Drugi na podium był Banaszek, a trzeci Pękala. Warto dodać, że niedzielny wyścig rozpoczęło 73 zawodników, ale ukończyło zaledwie 19. Organizatorem zawodów było KTK Kalisz oraz wójt gminy Godziesze Wielkie Józef Podłużny, przy współpracy gmin Opatówek, Brzeziny, starosty kaliskiego i Wielkopolskiego Związku Kolarskiego.

  (kz, jav)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.