AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

SZTUKI WALKI. MMA to pasja, samoobrona i rozwój

DATA: 13 września 2018 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Marcin Małecki jest instruktorem i trenerem MMA Tornado Kalisz.
  O zaletach treningów Mieszanych Sztuk Walki i sukcesach zawodników MMA Tornado Kalisz z twórcą i instruktorem tego klubu Marcinem Małeckim rozmawia Piotr Jaworowski.

  Od kiedy istnieje wasz klub?
   - Swoją przygodę ze sportem rozpocząłem od karate. Byłem mistrzem Europy i wielokrotnym mistrzem Polski w karate shotokan. Indywidualne treningi MMA rozpocząłem w Kaliszu prawie 12 lat temu. W tym czasie wiele podróżowałem służbowo, ale też trenowałem BJJ i MMA w Warszawie, Trójmieście czy Szczecinie. Klubowe treningi MMA w Kaliszu odbywają się w hali sportowej SP nr 17 od 6 lat. Najpierw mieliśmy zajęcia jako sekcja MMA działająca przy klubie Tornado Karate Kalisz a od dwóch lat jako samodzielny klub - MMA Tornado Kalisz.

  Jacy zawodnicy uprawiają Mieszane Sztuki Walki w Tornado?
  - W Polsce oraz w naszym klubie, Przekrojową Walkę Wręcz /Mieszane Sztuki Walki potocznie zwane z angielskiego MMA trenuje cały przekrój społeczeństwa i osoby w różnym wieku. Oczywiście do MMA ciągnie przede wszystkim ludzi potrzebujących nieco więcej adrenaliny niż przeciętny Kowalski. Ale już Brazylijskie Jiu Jitsu (BJJ), które jest integralną częścią umiejętności każdego zawodnika MMA trenują zazwyczaj osoby dużo spokojniejsze i wyważone. Dlatego w klubie mamy nie tylko uczniów kaliskich szkół, studentów ale też przedsiębiorców, lekarzy, inżynierów, policjantów, przedstawicieli wolnych zawodów czy lokalnych polityków.

  Co im wszystkim daje trenowanie MMA czy BJJ w Tornado?

  - Myślę, że hasło naszego klubu: ,,Pasja, rozwój, samoobrona, koleżeństwo'' charakteryzuje to czego i jak uczymy. I przede wszystkim co nas wszystkich łączy, niezależnie od tego ile mamy lat, co robimy zawodowo, jaki mamy status majątkowy czy poglądy polityczne. Mata, na której ćwiczymy jest trochę naszym domem...

  Jakie sukcesy mają na swoim koncie zawodnicy prowadzeni przez trenera Małeckiego?

  - Trochę się tego uzbierało przez ostatnie 6 lat. Zaczynaliśmy od medali i zwycięstw w regionalnych turniejach MMA i BJJ. Później przyszedł czas na medale i zwycięstwa w Pucharze Polski w MMA czy Mistrzostwach Polski w BJJ. Jeżeli mówimy już konkretnie o 2018 roku to były sukcesy w mistrzostwach Polski w BJJ, gdzie srebro w juniorach wywalczył Wiktor Cegła, a Jakub Kopeć brązowy medal. W Mistrzostwach Wielkopolski w BJJ i MMA Seniorów i Juniorów zdobyliśmy 6 medali, a wywalczyli je: Robert Paluszczak, Norbert Wątrobski, Grzegorz Dopieralski, Dawid Królak i ponownie Wiktor Cegła. Zajęliśmy także 3 miejsce w klasyfikacji generalnej Amatorskiej Ligii MMA wszystkich klubów MMA w Polsce. Z kolei w Ogólnopolskim Turnieju BJJ Dzieci i Młodzieży w Poznaniu wywalczyliśmy 7 medali a w gronie medalistów znaleźli się: Małgorzata Lisok, Hania Małecka, Zosia Kołacińska, Daria Grodzińska, Szymon Ratajczak, Dawid Królak a także Jakub Ubycha. Ale najważniejsze w bieżącym roku były dla nas dwa historyczne, bo pierwsze medale przywiezione z międzynarodowej imprezy w MMA dla Miasta Kalisza. To były brązowe medale Mistrzostw Europy w MMA ALMMA w kategorii juniorów, które na matach w Poznaniu wywalczyli Wiktor Cegła i Jakub Kopeć.

  Jesteś instruktorem, trenerem MMA w Tornado, ale też pracujesz zawodowo i udzielasz się w wielu cennych inicjatywach.

  - Tak. Jestem od kilkunastu lat managerem w branży farmaceutycznej i biotechnologicznej. A od kilku lat robię różne ciekawe start-upy dla tej branży. Ale niewątpliwie Kalisz i MMA Tornado to moja wielka pasja. Podyplomowo skończyłem AWF we Wrocławiu oraz Akademię Ekonomiczną w Poznaniu, ale jestem przede wszystkim absolwentem Instytutu Nauk Politycznych we Wrocławiu. Trudno więc, żebym mógł być tylko obserwatorem tego co dzieje się w naszym kraju i tego co....nie dzieje się w naszym mieście. Przyznaję, że będę startował do Rady Miasta Kalisza z szeregów Koalicji Obywatelskiej. Ale rozmawiamy tutaj o sporcie, a u nas na macie, nikt nie pyta cię o poglądy polityczne. Liczy się tylko co potrafisz i to czy jesteś wystarczająco pracowity w trakcie treningów, zeby stale się rozwijać w tym sporcie.

  Jak wyglądają treningi w klubie Tornado?

  - Trenujemy codziennie w praktycznie wszystkich grupach wiekowych i na różnym stopniu zaawansowania. Nasze zawodniczki i zawodnicy przygotowują się obecnie do listopadowych Mistrzostw Polski w BJJ dzieci a młodzieżowcy i seniorzy do Mistrzostw Polski w MMA, które odbędą się w październiku i listopadzie. Obecnie zapraszamy również początkujących, zainteresowanych swoją własną przygodą z MMA czy BJJ. Grupa dziecięca BJJ Kids trenuje we wtorki i czwartki o godz. 17.00 a młodzież i dorośli BJJ mają zajęcia we wtorki i czwartki o godz.19.00 w sali SP nr 17 na osiedlu Dobrzec.                                                                                                                  

  Piotr Jaworowski

  Cały harmonogram zajęć oraz więcej informacji o MMA Tornado Kalisz znajdziecie na stronie Facebooka MMA Tornado Kalisz.

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.