AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

POMNIKI. Obelisk z opóźnieniem

DATA: 1 października 2018 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Obelisk miał zostać odsłoniety na początku września

  Miał być odsłonięty na początku września, ale roboty się przeciagają. Obelisk upamiętniający nadanie sztandaru dla 29. Pułku Strzelców Kaniowskich ma być gotowy jeszcze w październiku.

  Budowany przy kaliskim Aquaparku monument to inicjatywa radnego Edwarda Prusa. Obelisk ma upamiętniać przekazanie przez Marszałka Józefa Piłsudskiego w 1921 roku sztandaru 29. Pułkowi Strzelców Kaniowskich. Budowa obelisku jest realizowana ze środków otrzymanych od darczyńców. Odsłonięcie, jak mówił inicjator przedsięwzięcia Edward Prus, miało nastąpić na przełomie sierpnia i września.

  - Pomnik stanie na podeście o wymiarach 400×400 cm. W centralnej części pojawi się kolejny element 120×80 cm o wysokości 140 cm, i na nim umieszczony będzie obelisk. Wszystko będzie obudowane dookoła granitowymi głazami – mówił w lipcu radny Edward Prus.

  Jest już październik, a w miejscu planowanego obelisku powstał zaledwie półmetrowy cokół.

  - Prace trochę się przeciągają, ale cały czas są kontynuowane - zapewnia Edward Prus. - W najbliższych dwóch tygodniach na cokole powinien stanąć głaz. Będziemy się starać, żeby uroczyste odsłonięcie nastąpiło jeszcze w październiku.   

  To kolejna pomnikowa inicjatywa radnego Prusa, która ma problemy z realizacją. Brakuje pieniędzy na pomnik Marszałka Piłsudskiego, który ma stanąć przed kaliskim sądem. Budowa ruszyła, mimo iż nie było środków na jej realizację. Pieniądze są zbierane za pomocą portalu zbiórki.gov.com. Z potrzebnych na jej dokończenie 400 tysięcy zebrano około 20.

  Koszty organizacji samej zbiórki jej inicjatorzy określili na blisko 10 tys. zł. Kwota ta ma również pochodzić od darczyńców.

  (mik)

   

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.