AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

SPOŁECZEŃSTWO. Super kolega – spotkania integracyjne. 9. edycja projektu

DATA: 7 listopada 2018 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  Trwa 9. edycja projektu „Super kolega – spotkania integracyjne”, realizowanego przez Stowarzyszenie Fajna Szkoła, dzięki dotacji w formie „małego grantu” przyznanego przez Miasto Kalisz.

  W tym roku głównym celem działań jest promocja idei wolontariatu i samoistnej chęci pomagania innym oraz zapobieganie uzależnieniom i patologiom społecznym.

  W zaplanowane działania włączyli się uczniowie z Koła Wolontariatu Zespołu Szkół Ekonomicznych pod opieką Izabelli Galuby-Bryi. Po raz kolejny do projektu dołączyła grupa wolontariuszek z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego pod opieką siostry Haliny Zelek, dla których praca przy projekcie ma dodatkowy wymiar resocjalizacyjny.

  W ramach projektu wszyscy wolontariusze odbędą w sumie 16 spotkań indywidualnych, grupowych i warsztatowych z 10-osobową grupą dorosłych niepełnosprawnych ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Tulipan” w Kaliszu. Opiekę nad niepełnosprawnymi sprawuje i nad całością działań czuwa Rafał Bininda. Nowością w tej edycji są warsztaty sportowo-rehabilitacyjne, w których udział biorą podopieczni „Tulipana” wspólnie w wolontariuszami. Zajęcia te prowadzi fizjoterapeuta Przemysław Caruk.

  Do tej pory największą atrakcją spotkań grupowych był wyjazd do Centrum Edukacji i Rozrywki Park Makiet w Koninie. Przed uczestnikami jeszcze m.in. indywidualne wyjścia do kina i na pizzę oraz wspólne spacery i zakupy. Dla objętej opieką grupy niepełnosprawnych uczestnictwo w projekcie daje szansę na integrację z młodymi wolontariuszami, nawiązanie nowych relacji społecznych i wyjście poza dotychczasowe środowisko. Wolontariusze rozwijają aktywność społeczną, propagują ideę wolontariatu i poznają problemy dorosłych osób niepełnosprawnych. Dodatkowo wolontariuszki z MOW mają okazję przejąć pozytywne wzorce zachowań, włączyć się w działania społeczne poza ośrodkiem i wzmocnić poczucie własnej wartości. Kolejna edycja „Super kolegi…” potwierdza, że nie potrzeba wielkich nakładów, żeby osiągnąć mnóstwo korzyści, które procentują latami.

  (red)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.