AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

11 LISTOPADA. Powiat na Święto Niepodległości

DATA: 9 listopada 2018 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  Atrakcje na 11 listopada przygotował również Powiat Kaliski.

  Powiatowe Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości rozpoczną się na sportowo. Punktualnie o godz. 9.00 sprzed budynku Starostwa Powiatowego w Kaliszu wyruszą uczestnicy "Biegu Niepodległości". Śmiałkowie przebiegną dystans 10 kilometrów. Warto wspomnieć, że będzie to ostatni bieg będący integralną częścią tegorocznego Grand Prix Ziemi Kaliskiej 2018, a więc cyklu składającego się łącznie z czterech biegów. Meta wyścigu zlokalizowana jest na Stadionie Miejskim przy ulicy Łódzkiej. Punktualnie o godzinie 11.00 w Sanktuarium Narodowym św. Józefa w Kaliszu rozpocznie się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz z okazji XX-lecia Samorządu Powiatowego.

  Od godziny 12.00 rozpoczną się uroczystości przed budynkiem Starostwa Powiatowego. W programie zaplanowano inscenizację historyczną w wykonaniu Grup Rekonstrukcji Historycznej z całej Polski. Uczestnicy inscenizacji przeniosą nas do roku 1918, gdzie właśnie w budynku dzisiejszego Starostwa Powiatowego - wówczas Pałacu Gubernatora doszło do przejęcia władzy nad miastem z rąk gubernatora wojskowego gen. Von Sontaga. W ramach akcji "Niepodległa do hymnu", przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP z Mycielina, nastąpi wspólne odśpiewanie hymnu Polski. To nie ostatni akcent kulturalny kulminacji wydarzeń. Na placu przed Starostwem Powiatowym  odsłonięta zostanie pamiątkowa rzeźba "Niepodległość", której autorem jest twórca ludowy, rzeźbiarz z Brzezin - Zdzisław Gotfryd.  

  O godz. 14.00 w auli WPA Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza odbędzie się natomiast wielki finałowy koncert patriotyczny z cyklu "Artyści dla niepodległości". To wspólna inicjatywa władz Powiatu Kaliskiego i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Będzie to już ostatni koncert z tego cyklu. Artyści kaliskiego Wydziału przygotowali wiele niespodzianek dla uczestników wydarzenia. Już dziś wiadomo, że koncert finałowy będzie miał wyjątkowe oblicze i wystąpi w nim ponad 50 muzyków Kaliskiego Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM. Na przestrzeni całego roku koncerty odbyły się we wszystkich gminach powiatu kaliskiego.

  (nel)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.