AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

11 LISTOPADA. Kaliszanie uczcili 100-lecie odzyskania niepodległości

DATA: 12 listopada 2018 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  Kaliszanie wzięli udział w uroczystych obchodach setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

  Tradycyjnie, kwiaty i znicze pod pamiątkową tablicą na ratuszu składali samorządowcy, posłowie, senatorowie, kaliscy radni, kombatanci, reprezentanci służb mundurowych, przedstawiciele różnych organizacji i stowarzyszeń, uczniowie kaliskich szkół. W imieniu Miasta i jego mieszkańców uczynili to: prezydent Grzegorz Sapiński, prezydent elekt Krystian Kinastowski oraz Andrzej Plichta, przewodniczący Rady Miasta Kalisza. Wcześniej kwiaty zostały złożone przy ulicy Kazimierzowskiej, gdzie znajduje się tablica poświęcona marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Uroczystość uświetnił występ orkiestry Gród nad Prosną.

  - Witaj wolny Kaliszu 11 listopada 2018 roku, w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. To data wyjątkowa dla każdego Polaka. Tego dnia, 1918 roku, po 123 latach niewoli, sankcji za mówienie po polsku, zsyłek na Sybir, germanizacji, rusyfikacji, Polacy odzyskali swój dom, odzyskali Orła Białego. Nie musieli już bać się konsekwencji za bycie Polakiem i patriotą – mówił prezydent Grzegorz Sapiński do kaliszan zgromadzonych na Głównym Rynku, którzy wzięli udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. - Drodzy kaliszanie, pamięć o naszych bohaterach, pamięć o Polsce, pamięć o przelanej krwi, niechaj nigdy nie zaginie!

  Podczas uroczystości prezydent Grzegorz Sapiński, przewodniczący RM Andrzej Plichta oraz Mateusz Przyjazny, prezes Zarządu Kaliskiego Oddziału PTTK im. Stanisława Graevego, wręczyli nagrody uczestnikom XV Marszu Wolności (nazwiska zwycięzców podamy wkrótce).

  Z Głównego Rynku kaliszanie udali się do katedry, gdzie odprawiona została msza święta w intencji ojczyzny, celebrowana przez JE ks. Łukasza Buzuna, Biskupa Pomocniczego Diecezji Kaliskiej. Nabożeństwo poprzedził montaż słowno-muzyczny pt. „Niepodległość znaczy wolność”, przygotowany przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Kaliszu.

  (red)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.