AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

MIASTO. Co dalej z pomnikiem marszałka Piłsudskiego?

DATA: 14 listopada 2018 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Wizualizacja kaliskiego pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego.

  Na 5 grudnia zaplanowano odsłonięcie pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego w Kaliszu.

  Pomnik miał stanąć na 100-lecie niepodległości Polski na wysepce drogowej przez kaliskim sądem na al. Wolności. Okazało się jednak, że jego odsłonięcie nastąpi w późniejszym terminie, 5 grudnia (w 151 rocznicę urodzin marszałka). - Pomnik został już ukończony - zapewnia Edward Prus, inicjator budowy pomnika. - Odbieramy go z pracowni odlewniczej w Kielcach w przyszłym tygodniu. Pomnik zostanie przetransportowany do Kalisza, a na tydzień przed planowaną datą odsłonięcia, zostanie ustawiony na postumencie. Jest to skomplikowana operacja, wymagająca precyzyjnego nawiercenia tzw. głowy, czyli zwieńczenia postumentu. Potem w postumencie zostaną nawiercone otwory, w które wejdą kotwy stanowiące integralną część konstrukcji pomnika

  Kaliski pomnik Józefa Piłsudskiego waży około 600 kilogramów i wykonany jest ze stopu brązu. Jest pusty w środku, ale solidnie ożebrowany, co oznacza, że jego struktura jest mocna. Ustawiony na postumencie marszałek będzie mieć wysokość 2,7 m., a całość konstrukcji sięgnie 6 metrów. 

  Koszt powstania pomnika jest ogromny i wynosi ponad 400 tys. zł. Komitetowi udało się na razie zebrać 120 tys. zł. i obecnie nie wiadomo kto pokryje brakującą część.

  - Liczę na to, że uda nam się zebrać pozostałą część - twierdzi Edward Prus. - Lista darczyńców pomnika obejmuje obecnie 97 osób. Dotrzemy do tych osób i przekażemy im symboliczne certyfikaty potwierdzające wsparcie budowy. Ale zbiórka nie jest zakończona. Sądzimy, że uda się zebrać znaczącą kwotę już po odsłonięciu pomnika. Dlatego zbiórka będzie kontynuowana.

   

  (nel)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.