AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

W PWSZ. Świętowali 100-lecie odzyskania niepodległości

DATA: 15 listopada 2018 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  Uroczysty marsz i Apel pamięci na kaliskim rynku rozpoczęły konferencję naukową z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości organizowaną przez kaliska PWSZ.

  Z rektoratu uczelni na rynek przemaszerowało blisko 200 osób, w tym Pododdział Honorowy Liceum Mundurowego Płockiego Uniwersytetu Ludowego w Kutnie.

  Kalisz ma szczególny tytuł do świętowania 100-lecia niepodległości – powiedział rektor uczelni, prof. Andrzej Wojtyła. – W obecnej dzielnicy miasta, w pobliskim Szczypiornie, byli internowani działacze niepodległościowi już od 1915 roku, m. in. Aleksandra Piłsudska, która 1916 roku opisywała legionowe warunki. Właśnie tutaj, po kryzysie przysięgowym w 1917 roku zostały internowane Legiony Piłsudskiego. Właśnie legiony i ich legenda stała się przyczynkiem Polski niepodległej. Właśnie tutaj w obozie dla internowanych przebywał Walery Sławek, późniejszy trzykrotny premier rządu Rzeczpospolitej Polskiej i marszałek Sejmu. To tutaj jako legionista przebywał poeta Władysław Broniewski. To stąd wzięła się część żołnierzy, którzy uczestniczyli w ofensywie przeciwko bolszewikom w 1920 roku. Nie zapominamy również o patronie naszej szkoły – prezydencie Stanisławie Wojciechowskim, który również był działaczem niepodległościowym. W związku z tym Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego uważa za swój obowiązek, aby w sposób szczególny, właśnie w Kaliszu, uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości.

  Dzisiejsze spotkanie poprzedza konferencję naukową, podczas której będziemy się zastanawiali, jak wyglądało postrzeganie patriotyzmu, jaki mieliśmy stosunek do Polski na przestrzeni ostatnich 100-lat. Wszystkim, którzy uczestniczyli w dzisiejszym marszu i apelu pamięci, w tym żołnierzom, serdecznie dziękuję za przybycie.

  Na zakończenie wieczornego spotkania na rynku, uczestnicy zostali zaproszeni na tradycyjną wojskową grochówkę.

  (nel)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.