AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

SZACHY. Rekord w Arenie

DATA: 21 listopada 2018 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  W Arenie zagrały w szachy całe rodziny. Fot. Karina Zachara.

  Paweł i Karol Nawroccy z Gniezna zwyciężyli w 8.edycji Ogólnopolskiego Turnieju Szachów Rodzinnych o Puchar Prezesa MTM Industries. W Arenie przy szachownicach zasiadła rekordowa liczba 290 zawodników z całej Polski.

  - To największe jak dotąd zawody w historii kaliskich szachów, jak również największy turniej szachów rodzinnych w Polsce - podkreśla z satysfakcją Maciej Sroczyński, prezes Kaliskiego Towarzystwa Szachowego, które po raz kolejny było głównym organizatorem imprezy. 

  Na największy tego rodzaju turniej szachowy w kraju rodzinne duety zjechały do Kalisza już po raz ósmy. Ponownie przy szachownicach zasiadły pary w najróżniejszych konfiguracjach: rodzeństwa, rodzice z dziećmi, dziadkowie z wnukami, małżeństwa - w sumie 145 par, 290 zawodników z kilkudziesięciu polskich miasta i miasteczek, co jest niekwestionowanym rekordem w historii tej  wyjątkowej imprezy. 

  Najwięcej oczywiście z Kalisza i Wielkopolski, ale pojawili się też szachiści z Wrocławia, Poznania, Łodzi, Zamościa, Białegostoku czy Szczecina. Najmłodsza uczestniczka miała 5 lat, a była nią Maja Kubasik z Kalisza, najstarsi to 73 - letni Zenon Klaska z Kalisza i Józef Pędzich ze Stęszewa. Jednak w przypadku tego turnieju ani różnica wieku, ani też poziom gry nie mają większego znaczenia. Wszystkich łączy jeden wspólny mianownik - zamiłowanie do królewskiej gry. - Z roku na rok turniej cieszy się coraz większą popularnością, ale tym razem liczba uczestników przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Blisko 300 szachistów, rodzinne paryz niemal całej Polski, to rewelacyjne osiągnięcie jeżeli chodzi o turnieje towarzyskie. Były to największe zawody w historii szachów w Kaliszu, najliczniejsze rozegrane w Wielkopolsce w tym roku, a zarazem największy turniej szachów rodzinnych w Polsce - mówi z zadowoleniem Maciej Sroczyński, prezes Kaliskiego Towarzystwa Szachowego i zarazem sędzia główny zawodów. - Myślę, że magnesem, który co roku przyciąga szachistów na turniej do Kalisza jest wspaniała atmosfera, możliwość integracji środowisk szachowych, nietypowa rywalizacja indywidualna, a zarazem drużynowa oraz to, że gramy razem ze swoimi bliskimi. U nas nie ma bariery wieku, przy szachownicach spotyka się pełen przekrój pokoleniowy: od dziecii młodzieży po rodziców i dziadków. Mam nadzieję, że po raz kolejny nasz turniej był dla wszystkich dobrą, wielopokoleniową zabawą , której przyświecała idea międzynarodowej organizacji szachowej FIDE “Gensunasumus - jesteśmy jedną szachową rodziną”- dodaje Sroczyński.

  O tym, że szachiści lubią wracać do Kalisza, świadczy fakt, iż wiele z tegorocznych duetów wystąpiło we wszystkich dotychczasowych edycjach turnieju. Dwa z nich: Włodarczykowie z Kalisza oraz Nawroccy z Gniezna rok rocznie zajmują miejsca w turniejowej czołówce. Nie inaczej było i tym razem. Wygrała, już po raz trzeci w historii turnieju, para z Gniezna Paweł i Karol Nawroccy.Drugie miejsce wywalczyli Piotr i Michał Majasowie z Niemieckiej Wsi, a na miejscu trzecim uplasowali się ubiegłoroczni mistrzowie Oskar i Marcin Włodarczykowie z Kalisza.

  Zarówno do rąk zwycięzców jak i siedmiu kolejnych najlepszych par turnieju trafiły okazałe puchary, a dzięki hojnemu sponsorowi - firmie MTM Industries - drużyny z miejsc 1-20 wyjechały z Kalisza z atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi. Zwycięzcy otrzymali laptopa. Dodatkowe nagrody wręczono też w poszczególnych grupach rankingowych. Ponadto wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali pamiątkowe medale, a wszystkie drużyny dyplomy uczestnictwa i bogaty zestaw zapachów AromaCar od firmy MTM, głównego sponsora zawodów. Turniejowe trofea wręczyli Maciej Skurniak, prezes MTM Industries oraz Szymon Pieczewski,wiceprezes Wielkopolskiego Związku Szachowego.

  Po raz kolejny, dzięki pomocy Miasta uczestnicy turnieju zagrali w komfortowych warunkach, które niewątpliwie zapewnia hala Kalisz Arena. Przestrzeń, doskonałe oświetlenie i zaplecze parkingowe - tak ważne przy dużej liczbie przyjezdnych - to podstawowe warunki sprawnego zorganizowania tego typu imprezy. Jak co roku nie zabrakło też atrakcji dla smakoszy. W przerwie zawodów na sali pojawił się ogromnych rozmiarów tort przygotowany przez kaliską Cukiernię Na Rogu.

  Organizatorem turnieju było Kaliskie Towarzystwo Szachowe. Zawody sędziowali: Marcin Orzechowski, Krzysztof Derecki i Jędrzej Adamczewski (sędziowie rundowi) oraz Maciej Sroczyński (sędzia główny). Szczegółowe wyniki turnieju znajdują na stronie www.szachmistrz.pl

  (kz)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.