AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

EDUKACJA. Kaliscy poloniści na międzynarodowym kongresie

DATA: 26 listopada 2018 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Biorący udział w kongresie nauczyciele III LO Witold Torbiarczyk i Wojciech Maj. W środku Beata Tadla.

  W IV Międzynarodowym Kongresie Polonistów i Bibliotekarzy w Warszawie uczestniczyli nauczyciele z Kalisza.

  W tym roku obrady humanistów w stolicy zdominowała problematyka retoryczna - ,,Nowa adaptacja narzędzi retorycznych w edukacji polonistycznej. - To baza polonistycznych kompetencji, w zasadzie na wszystkich etapach językowego i kulturowego kształcenia - mówi uczestniczący w kongresie Witold Torbiarczyk, dziennikarz i polonista w kaliskim III Liceum im. Mikołaja Kopernika. - Ale w szkołach ponadgimnazjalnych jej deficyt odczuwamy najdotkliwiej. Sztuki wizualne i operowanie obrazem na lekcjach coraz częściej, niestety, odwodzą naszych uczniów od potrzeby komunikowania językiem literatury, publicystyki czy szeroko pojętych tekstów kultury wizualnejDlaczego tak jest? Myślę, że na językowy obraz świata coraz częściej składają się uproszczenia komunikacyjne, a trzeba przecież pamiętać, że młodzież tzw. szkoły średnich kończy ją nie tylko egzaminami pisemnymi, ale także ustnymi. I na tym sprawa wcale się nie kończy, bo przyszli studenci mają coraz większe trudności z werbalizowaniem tego, o czym w danej chwili chcieliby powiedzieć. Nie możemy sobie pozwolić na retoryczne wymarcie.

  Stąd znana już w starożytności retoryka, jako ginąca sztuka mówienia, stała się punktem odniesienia w licznych dyskusjach i wystąpieniach - przede wszystkim naukowców, ale też popularyzatorów mowy polskiej. - Można było wysłuchać refleksji o sztuce słowa i mówienia m.in. Michała Rusinka, byłego sekretarza Wisławy Szymborskiej, znanej z programów nie tylko dla dzieci w radiowej "Trójce" Katarzyny Stoparczyk, czy Beaty Tadli - popularnej prezenterki telewizyjnej i trenerki mowy - twierdzi Witold Torbiarczyk.

  Panelistom, akademikom i autorom indywidualnych wystąpień przewodzili prof. Tadeusz Zgółka i prof. Halina Zgółkowa z UAM w Poznaniu, a wśród tematów pojawiły się retoryczne aplikacje mobilne, kształtowanie retorycznych postaw obywatelskich, retoryczna lektura książek szkolnego kanonu, szkoła mówców, czy retoryka emocjonalna i niewerbalna.

  (nel)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.