AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

ROCZNICA. Uroczystości na Rozmarku. Pamięci pomordowanych kaliskich Żydów

DATA: 30 listopada 2018 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Uroczystości odbędą się w niedzielę na Rozmarku. Fot. kalisz.pl

  W niedzielę, 2 grudnia na skwerze Rozmarek odbędzie się uroczystość patriotyczna, związana z obchodami 79. rocznicy pierwszych deportacji kaliskich Żydów. 

  Społeczność żydowska obecna była w Kaliszu od czasów księcia Mieszka III. Jej dzieje nierozerwalnie związane są z historią miasta. Podczas uroczystości, w której wezmą udział m.in. rabin Michael Schudrich, władze miasta i kaliszanie odbędzie się krótka prelekcja na temat historii Żydów w Kaliszu oraz zmówiona zostanie modlitwa za zmarłych. Kaliska dzielnica żydowska obejmowała pierwotnie dzisiejsze ulice - Narutowicza, Parczewskiego, Złotą do Śródmiejskiej, następnie poszerzyła się o ulicę Ciasną, Chopina, częściowo Kanonicką i Nowy Rynek. Jej sercem była synagoga i niewielki plac zwany końskim targiem lub Rozmarkiem, przy zbiegu Złotej, Targowej i Przechodniej. W początkach 1939 r. w Kaliszu mieszkało 27.600 Żydów, co stanowiło 34,03% ogółu mieszkańców miasta. W listopadzie niemieckie władze okupacyjne utworzyły w Kaliszu getto dla ludności żydowskiej. Jego granice wyznaczały obecne ulice Targowa, Złota, Chopina i Wodna.

  Od 10 listopada 1939 r. rozpoczęły się planowe, masowe wysiedlenia kaliskich Żydów. W Hali Targowej Braci Szrajer na Rynku Dekerta (obecnie Galeria Tęcza) urządzono obóz przejściowy. Fakt ten upamiętnia tablica na budynku galerii od strony ulicy 3 Maja.

  2. grudnia z Kalisza do Sandomierza i Lublina wyruszyły dwa pierwsze transporty z deportowanymi kaliszanami. Początek upamiętniającej ten fakt niedzielnej uroczystości na Rozmarku o godz. 12.00.

   

  (nel)

  Program niedzielnych obchodów

  11.45 złożenie wiązanki kwiatów przez władze miasta przed tablicą pamiątkową, poświęconą deportacji m.in. kaliskich żydów do obozów śmierci, ul. 3 Maja w Kaliszu

  12.00 rozpoczęcie uroczystości na skwerze Rozmarek

  12.05 powitanie gości

  12.10 historia deportacji kaliskich Żydów

  12.30 modlitwa Rabina Michaela Schudricha

  12.35 okolicznościowe przemówienia

  12.50 zakończenie uroczystości

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.