AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

PASJE. W górach i rzekach Nepalu

DATA: 7 grudnia 2018 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Kaliszanin Maciej Garbowicz łowił ryby w górskich rzekach Nepalu. Fot. uczestnicy wyprawy.

  Kaliszanin Maciej Garbowicz wybrał się na wędkarską wyprawę do dalekiej Azji. Tym razem do Nepalu, aby polować na golden mahseer’y zwane torami himalajskimi. 

  To już kolejna wyprawa kaliskiego architekta i zapalonego wędkarza, który na co dzień pracuje w Firmie Budowlanej ,,Antczak’’. Wcześniej Garbowicz łowił ryby między innymi w Morzu Czerwonym, gdzie wybrał się na tuńczyki oraz na dalekiej Kamczatce. To kraina wulkanów, bujnej roślinności, dzikiej zwierzyny, a także endemicznych gatunków ryb, na które ,,polował’’ z wędką kaliski podróżnik. Tym razem kaliszanin, który jest także jednym z założycieli ekipy ,,Prosna od źródeł’’ (jej członkowie co roku organizują spływ kajakowy jedną z polskich rzek oraz akcję sprzątania rzeki Prosny) wybrał się do Nepalu. Eskapadę, w której oprócz kaliskiego architekta uczestniczyli też inni pasjonaci wędkarstwa z całej Polski zorganizował Bayan Goł - Klub Wędkujących Globtroterów, a jej pomysłodawcą był Rafał Słowikowski.

  11-osobowa grupa do Nepalu dotarła na początku listopada. - Przywitała nas słoneczna pogoda a temperatura była powyżej 20 stopni Celsjusza - opowiada Maciej Garbowicz. Po dwóch dniach podróży samochodem wędkarze przybyli nad rzekę, której nadali kryptonim Bag, jeden z dopływów Gangesu. Tam też mieli okazję zmierzyć się z golden mahseer’em zwanym torem himalajskim. - To ogromna drapieżna ryba, dochodząca niegdyś nawet do ponad 2,5 metrów - opowiada kaliski wędkarz. - Obecnie rzadko udaje się złowić 1,5-metrowe okazy. Ta ryba praktycznie całe swoje życie walczy z silnym nurtem rzecznym, jest więc mocno umięśniona i bardzo wojownicza. Aby ją złowić używa się wędek spiningowych z dużymi kołowrotkami, które mieszczą około 200 metrów żyłki o wytrzymałości 20 kg. Jako przynęty używa się natomiast błystek wahadłowych - wyjaśnia Garbowicz, który jako jeden z pierwszych członków wędkarskiej wyprawy u stóp Himalajów złowił 95-centymetrowy okaz. 

  W sumie podróżnikom udało się złowić 14 ryb tego gatunku. Kaliszanin złapał rekordowe sześć sztuk, a jego największy mahseer miał 125 centymetrów. - To naprawdę spory okaz - twierdzi wędkarz. - Ryba mocno walczyła i by wyciągnąć ją z wody musiałem sporo się natrudzić, ale warto było. Wszyscy uczestnicy wyprawy łowili metodą ,,no kill’’ i po zrobieniu pamiątkowych fotografii ryby trafiały z powrotem do górskich rzek. - Nepalczycy, którzy byli naszymi przewodnikami i opiekowali się nami podczas naszej wyprawy rozpieszczali nasze podniebienia innymi, smakowitymi potrawami - opowiada kaliski wędkarz. - A trzeba przyznać, że jedzenie przygotowywali wyśmienite i zróżnicowane. Gdy my wychodziliśmy łowić, oni znikali na kilka godzin w lesie i wracali z kurczakami i jajkami. Mięso potem siekali wraz z kośćmi i tak smażyli. Dużo potraw serwowali też z ryżu, warzyw i miejscowych przypraw.

  Podczas wyprawy do Azji podróżnicy zajmowali się nie tylko samym łowieniem ryb w górskich rzekach i strumieniach. Mieli okazję zwiedzić też Katmandu. W stolicy Nepalu obejrzeli m.in tybetańskie stupy, czyli świątynie i mocno zniszczone podczas niedawnego trzęsienia ziemi stare miasto. Katmandu zrobiło na kaliskim podróżniku niesamowite wrażenie. - Na ulicach jest bardzo kolorowo - twierdzi Maciej Garbowicz. - A miejscowi, choć nie żyje im się dostatnio, są bardzo życzliwie nastawieni do turystów. Oprócz stolicy mieliśmy okazję zwiedzić również jedną z nepalskich wiosek, gdzie zostaliśmy bardzo gościnnie przyjęci przez jej mieszkańców

  Po udanej wyprawie do Nepalu kaliski wędkarz stawia przed sobą kolejne wyzwania. - W przyszłym roku chcę wyruszyć do Boliwii, gdzie w dorzeczu Parany i Amazonki żyją ogromne golden dorado - kończy pasjonat wędkarstwa. 

  Piotr Jaworowski   

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.