AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

ZDROWIE. Imbir na zimę

DATA: 31 stycznia 2019 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  - Imbir ogrzewa wnętrze naszego ciała. Stosuje się go przy przeziębieniach i problemach z trawieniem - pisze Robert Chwiałkowski, ekspert dietetyki leczniczej i trener personalny.

  Rozróżniamy dwa rodzaje imbiru, suszony oraz świeży. Suszony imbir działa rozgrzewająco na nasz organizm. Jest przy tym gorący i ostry. Wskazany jest do stosowania przy problemach z trawieniem spowodowanych oziębieniem układ trawiennego. Jeżeli nie mamy z tym problemów, wówczas należy z częstym stosowaniem suszonego imbiru być ostrożnym. Natomiast świeży imbir jest ciepły i ostry. Zaliczany jest do grupy ziół, które usuwają z organizmu zimno. Dlatego jest niezastąpiony przy przeziębieniu, które związane jest z wpływem zewnętrznego wiatru, zimna i wilgoci.

  Można wyróżnić dwa rodzaje infekcji grypowych. Podczas pierwszego obserwujemy brak gorączki lub niską temperaturę, dreszcze aż do dużej niechęci do zimna, drapanie w gardle, brak pragnienia, brak pocenia, katar, kaszel z obfitymi i ciekłymi wydzielinami oraz bóle mięśni. Drugi rodzaj infekcji grypowej charakteryzuje się wysoką nawet gorączką, dreszczami, ale również uczuciem gorącą, bólu gardła z zaczerwienieniem, silnym pragnieniem, lekkim poceniem, uczuciem nagłego gorąca, katarem, kaszlem z żółtą wydzieliną, zaczerwienionymi i piekącymi oczami.

  Świeży imbir podajemy podczas zaobserwowanych początkowych symptomów infekcji. Gwarantuje to zatrzymanie rozwoju dalszej infekcji, ponieważ patogen zimnego wiatru usuwany jest przez ostre i gorące właściwości imbiru. Najlepiej wypić wówczas herbatkę ze świeżego imbiru. Bardzo dobrze jest się też położyć i przebywać w cieple, żeby wspomóc proces pocenie się naszego organizmu.

  Przygotowanie herbatki imbirowej nie jest skomplikowane. Kawałek imbiru wielkości kciuka gotujemy przez 10 minut w litrze wody. Pijemy później tak przygotowany gorący napój, aż do wystąpienia lekkiego pocenia. Zaleca się stosowanie herbatki imbirowej tylko podczas choroby.

  Robert Chwiałkowski

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.