AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

POWIAT. Goście z Naddniestrza

DATA: 7 lutego 2019 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Goście z Naddniestrza odwiedzili zakłady w powiecie kaliskim. Fot. powiat kaliski.pl

  Delegacja z rejonu Kamionka z Naddniestrza odwiedziła powiat kaliski.

  Na zaproszenie Starosty Kaliskiego Krzysztofa Nosala, z dalekiego Naddniestrza przybyli m.in.: Mer Miasta i Rejonu Kamienka Władimir Bychkov, Radny Powiatu Kamienka Anatalij Serdun i Dyrektor Przedsiębiorstwa Utrzymania Dróg Oleg Kinisnichan. Podczas trwającego cztery dni pobytu, goście odwiedzili urzędy gminne, gospodarstwa rolne, przedsiębiorstwa mające swoje siedziby na terenie naszego powiatu, a także wzięli udział w Święcie Powiatu Kaliskiego. 

  Powiat Kaliski podpisał porozumienie o współpracy z Rejonem Kamionka pod koniec lipca zeszłego roku. Do Naddniestrza udała się wówczas delegacja samorządowców z Powiatu Kaliskiego, na czele ze Starostą Kaliskim Krzysztofem Nosalem. Porozumienie podpisane z władzami samorządowymi obejmuje m.in.: wymianę doświadczeń w zakresie funkcjonowania samorządu i gospodarki, a także w sferze rolnictwa, ogrodnictwa i sadownictwa. Wspólne działania mają również na celu doprowadzenie do związania kontaktów pomiędzy szkołami z terenu Powiatu Kaliskiego i Rejonu Kamionka, w tym umożliwienie wymiany młodzieży szkolnej. Samorządy chcą wspólnie propagować turystykę i przedsięwzięcia z nią związane, a także prowadzić wymianę kulturalną m.in. dzieci, młodzieży i zespołów ludowych.

  Tym razem do Powiatu Kaliskiego przyjechali goście z Naddniestrza. Czteroosobowa delegacja rozpoczęła swój pobyt od udziału w Święcie Powiatu Kaliskiego. Poniedziałek i wtorek były dniami bardzo intensywnymi, upływającymi pod znakiem wielu wizyt. Te rozpoczęły się od gminy Ceków-Kolonia, na której terenie znajduje się kilka firm produkujących m.in. metalowe pojemniki magazynowe. To bardzo interesowało gości z Naddniestrza bo na ich terenie, w Rybnicy, działa prężnie działający zakład produkujący wyroby hutnicze.

  Następnie, goście z Naddniestrza przenieśli się do gminy Blizanów, w której zwiedzili specjalizujące się w produkcji rozsad warzyw szklarniowych i gruntowych gospodarstwo ogrodnicze Marka Wąsiewicza "Rozsadnik". Poniedziałkowy dzień podsumowała wizyta w gminie Żelazków, a konkretnie w działającej na jej terenie firmie Elena Kolagenum. O tajnikach funkcjonowania przedsiębiorstwa produkującego naturalny kolegen i liofilizaty opowiadał właściciel Franciszek Siegień.

  We wtorek, delegacja z Naddniestrza znów zawitała na tereny gminy Blizanów. Tym razem nasi goście zwiedzili Gospodarstwo Rolno-Warzywne Dariusza Kąkola, który wraz z synem dokładnie opowiadał o specyfice prowadzonej działalności, a także zaprosił gości na degustację wytwarzanych przez gospodarstwo produktów. Tuż po tym, delegacja z Mołdawii, udała się do Hurtowni Rolno-Ogrodniczej JANIAK, której pracownicy fachowo wyjaśniali zagadnienia związane z oferowanymi produktami, a także przekazali do wypróbowania naszym gościom nasiona warzyw. 

  Wizyta delegacji w powiecie kaliskim zakończyła się uroczystym śniadaniem w restauracji KTW Park.

  (nel)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.