AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

ZDROWIE. Czosnek na przeziębienie

DATA: 15 lutego 2019 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  - Czosnek jest najostrzejszym warzywem z rodziny cebulowatych. Jego ostry smak wnika w płuca, wspiera wytwarzanie ciepła i usuwa zimno, a tym samym uruchamia energię w naszym organiźmie - pisze Robert Chwiałkowski, dietetyk i trener personalny.

  Czosnek jest pokarmem najbogatszym w siarkę. Zapobiega działaniu wirusa odpowiedzialnego za wywoływanie grypy, usuwa też niekorzystne bakterie i drożdżowce (Candida albicans). Jest skuteczny w leczeniu oskrzelowego zapalenia płuc, astmy, kataru siennego, boreliozy, infekcji wrzodowych, kurzajek i żółtaczki.

  Podczas egzotycznych podróży zagranicznych dla ochrony przed czerwonką, warto przeżuć ząbek czosnku przed spożyciem lub wypiciem niepewnego pokarmu lub wody. Przy bólach gardła, głowy czy zatok związanych ze zwykłym przeziębieniem trzymaj ząbek czosnku w ustach przynajmniej 15 minut, a następnie go zjedz. Aby zapobiec ukąszeniom komarów, jedz czosnek minimum raz dziennie. Czosnek dodany do pokarmu psa lub innych zwierząt domowych pomaga w usunięciu pcheł. Zaaplikowanie kropli olejku czosnkowego do kanału usznego raz dziennie pomaga pozbyć się zakażeń i zapaleń uszu. Olejek łagodzi ostrą naturę czosnku i sprawia, że staje się on bezpiecznym lekarstwem przede wszystkim dla dzieci. Aby przygotować olejek należy rozgnieść kilka ząbków czosnku i namaczać w około 100 g. oliwy z oliwek przez minimum trzy dni po czym należy odsączyć olejek przez ściereczkę.

  Aby złagodzić ostry aromat i smak czosnku, możemy go gotować. Niestety, właściwości czosnku zostają zmniejszone podczas gotowania. Po spożyciu surowego czosnku, aby złagodzić palące uczucie w wyściółce przewodu pokarmowego, wskazane jest zjeść trochę natki pietruszki. Przy stanach ,,gorąca” u osób, które mają rumieńce na twarzy, zaczerwienione oczy, pocenie nocne czosnek jest zabroniony. Według zielarstwa chińskiego nadmiar czosnku może uszkodzić wątrobę i żołądek. Wiele osób z powodzeniem stosuje sześć lub więcej ząbków czosnku w ciągu dnia. Tak duża ilość czosnku tolerowana jest dużo lepiej z produktami jęczmiennymi, pszennymi i innymi składnikami ochładzającymi lub gdy jest przyjmowana z posiłkami. Pamiętajmy, że przy zwykłym przeziębieniu trzymamy czosnek między policzkiem a zębami przez 20 minut przed jego połknięciem.

  Robert Chwiałkowski

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.