AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

WYBORY. Kopacz z Millerem w Wielkopolsce

DATA: 15 marca 2019 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
    Jedynkami z listy Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego będą Ewa Kopacz i Leszek Miller. Fot. internet.

    Ewa Kopacz i Leszek Miller, dwójka byłych premierów, otworzą listę Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego z Wielkopolski.

    Na listach opozycyjnej Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego znaleźli się politycy PO, SLD, PSL-u a także były reprezentant Polski piłkarz Tomasz Frankowski i wdowa po Pawle Adamowiczu, prezydencie Gdańska, Magdalena Adamowicz.

    Z Wielkopolski jedynką będzie premier w latach 2014-2015 działaczka Platformy Obywatelskiej, Ewa Kopacz. Z drugiego miejsca wystartuje Leszek Miller, wieloletni szef SLD oraz premier w latach 2001-2004. Niespodzianką jest dopiero trzecia pozycja na wielkopolskiej liście obecnego europosła PSL-u i jednego z liderów tej partii w regionie, Andrzeja Grzyba.

    Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja.

    (nel)

     

    Kandydaci Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego

    Okręg nr 1 - Pomorze

    1. Janusz Lewandowski, europoseł PO i były minister prywatyzacji

    2. Magdalena Adamowicz, wdowa po Pawle Adamowiczu, prezydencie Gdańska

    Okręg nr 2 - Kujawsko-Pomorskie

    1. Radosław Sikorski (PO), były szef MSZ w rządzie Donalda Tuska

    2. Janusz Zemke, europoseł SLD, były wiceminister obrony

    3. Agnieszka Kłopotek, radna regionalna, żona posła PSL Eugeniusza Kłopotka

    Okręg nr 3 - Podlaskie - Warmińsko-Mazurskie

    1. Tomasz Frankowski, były piłkarz, reprezentant Polski i zawodnik Jagiellonii Białystok

    2. Urszula Pasławska, wiceszefowa PSL, była wiceminister skarbu państwa

    Okręg nr 4 - Warszawa

    1. Włodzimierz Cimoszewicz, były premier koalicji SLD-PSL

    2. Andrzej Halicki, szef PO na Mazowszu, były minister cyfryzacji

    3. Kamila Gasiuk-Pihowicz, była posłanka Nowoczesnej, która przeszła do Platformy

    Okręg nr 5 - Mazowsze

    1. Jarosław Kalinowski, europoseł PSL, były wicepremier i minister rolnictwa w rządach SLD-PSL

    2. Dariusz Rosati, europoseł PO, były szef MSZ w rządach SLD-PSL lub Jolanta Hibner, posłanka PO

    Okręg nr 6 - Łódź

    1. Marek Belka, były premier i prezes NBP

    2. Paweł Bejda, poseł PSL

    Okręg nr 7 - Wielkopolska

    1. Ewa Kopacz, była premier i minister zdrowia

    2. Leszek Miller, były premier i szef SLD

    3. Andrzej Grzyb, europoseł PSL

    Okręg nr 8 - Lubelskie

    1. Krzysztof Hetman, były marszałek województwa lubelskiego z PSL

    2. Joanna Mucha, posłanka PO, była minister sportu

    Okręg nr 9 - Podkarpackie

    1. Czesław Siekierski, europoseł PSL

    2. Krystyna Skowrońska, posłanka PO

    Okręg nr 10 - Małopolska - Świętokrzyskie

    1. Róża Thun, europosłanka PO

    2. Adam Jarubas, były marszałek województwa świętokrzyskiego z PSL

    3. Andrzej Szejna, wiceszef SLD, były europoseł

    Okręg nr 11 - Śląsk

    1. Jerzy Buzek, były premier

    2. Marek Balt, lider SLD na Śląsku

    3. Mirosława Nykiel, posłanka PO

    4. Jan Olbrycht, europoseł PO

    5. Barbara Dolniak, wicemarszałek Sejmu z Nowoczesnej, wdowa po Grzegorzu Dolniaku

    Okręg nr 12 - Dolnośląskie - Opolskie

    1. Janina Ochojska, działaczka społeczna, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej

    2. Jarosław Duda, senator PO, były wiceminister pracy

    3. Małgorzata Szmajdzińska, była posłanka SLD, wdowa po Jerzym Szmajdzińskim

    Okręg nr 13 - Zachodniopomorskie - Lubuskie

    1. Bogusław Liberadzki, europoseł SLD, były minister transportu

    2. Bartosz Arłukowicz, były minister zdrowia w rządach PO

    Komentarze

    Najczęściej odwiedzane

    The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
    For a better experience, please consider using this application with a supported browser.