AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

ZDROWIE. Kwaśna natura cytryny

DATA: 29 kwietnia 2019 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Cytryna jest przyjemna do odświeżania oddechu. Fot. internet.

  - Cytryna ma naturę termiczną ochładzającą. W smaku jest kwaśna, ściągająca ma działanie odkażające - pisze dietetyk i trener personalny, Robert Chwiałkowski.

  Pod względem leczniczym cytryna to najlepszy owoc dla osób, których dieta zawiera dużo białek i tłuszczów. Cytryna niszczy bakterie gnilne zarówno w ustach, jak i jelitach. Przyjemna do odświeżania oddechu, jest zawsze przydatna przy przeziębieniu, grypie i suchym kaszlu. Cytrynka działa korzystnie na wątrobę, wspomagając wydzielanie żółci; wspomaga wchłaniane minerałów, pomaga w utracie zbędnych kilogramów, oczyszcza krew, leczy wysokie ciśnienie, rozrzedza słabo krążącą gęstą krew i wzmacnia kruche naczynia krwionośne. Łagodzi wzdęcia żołądka i ogólną niestrawność.

  Limonki stanowią zamiennik cytryn. Uprawiane są przy użyciu mniejszej ilości chemikaliów. Zawartość kwasu cytrynowego w cytrynach lub limonkach jest od czterech do sześciu razy większa niż w pomarańczach i co najmniej trzy razy większa niż w grejpfrutach. Z tego też powodu osoby, które mają nadmiar kwasu żołądkowego lub wrzody powinny unikać tych owoców. Ponieważ kwas cytrynowy rozrzedza krew, pacjenci którzy mają słabe wyniki krwi, bladą cerę i język, cierpią na bezsenność są szczupłe i podatne na irytację powinny być bardzo ostrożne w stosowaniu kwasu cytrynowego.

  Zastosowanie zewnętrzne: do przemywania owrzodzeń i po ukąszeniach owadów. Cytryna bardzo dobrze sprawdza się do zmiękczania i zmniejszania odcisków. Jedna kropla świeżego soku dodana do ciepłej wody to wspaniały, naturalny i oczyszczający płyn do przemywania naszych zmęczonych oczu od wszelakich, wszechobecnych monitorów.

  A teraz przepis na super herbatę: wysusz najbardziej dojrzałe skórki cytryn, pomarańczy, grejpfrutów, które możesz parzyć ok. 10 minut pod przykryciem. Doskonale przez cały rok w przypadku przejedzenia. Depresji towarzyszy zastój wątroby, który usuwamy stosując kwas cytrynowy, aby pobudzić wydzielanie żółci i poruszyć zastój.

  Robert Chwiałkowski

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.