AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

NAUKA. Doktoraty na PWSZ - pierwszy krok do Akademii Kaliskiej

DATA: 14 maja 2019 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  PWSZ w Kaliszu

  W kaliskiej PWSZ będzie można uzyskać tytuł doktora nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne. To pierwszy krok do przekształcenia uczelni w Akademię Kaliską.

  Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu będzie miała prawo nadawania stopnia doktora nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne. W poniedziałek odbyło się głosowanie Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów w tej sprawie. Teraz potrzeba jeszcze jedynie zatwierdzenia tej decyzji przez prezydium Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej, ale to wydaje się formalnością.

  Poniedziałkowe głosowanie Sekcji Nauk Medycznych może się okazać niezmiernie ważnym wydarzeniem w historii miasta. To pierwszy, najtrudniejszy i niezbędny element procesu przekształcenia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Akademię Kaliską. – Nasz wniosek został oceniony bardzo wysoko – przyznaje prof. Andrzej Wojtyła, rektor kaliskiej PWSZ. – Głosowanie nie pozostawiło więc najmniejszych wątpliwości. Teraz czekamy tylko na głosowanie prezydium CKK, ale o jego wynik jestem raczej spokojny. Nie zdarzyło się, aby w przypadku tak pochlebnych recenzji i zdecydowanego wyniku w głosowania, prezydium miało odmienne zdanie. Jestem szczęśliwy, ale zdaję sobie sprawę, że ten sukces nie byłby możliwy, bez zaangażowanych pracowników uczelni. Chciałem im gorąco podziękować, ponieważ doskonale przygotowywali wniosek i przez kilka ostatnich miesięcy pracowali na ten sukces. Zrobiliśmy bardzo ważny krok w kierunku rozwoju uczelni, a także przekształcenia jej w Akademię Kaliską.

  Aby uzyskać prawo do doktoryzowania uczelnia musiała spełnić określone warunki, w tym posiadać co najmniej 12 samodzielnych pracowników naukowych. Ważna też była aktywność naukowa udokumentowana publikacjami. – Cieszę się z tej decyzji, gdyż jest to uprawnienie, które odzwierciedla naszą aktywność naukową i nie ma tutaj mowy o przypadku. Jesteśmy jedyną Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Polsce, która ma prawo nadawania stopnia doktora – dodaje rektor.

  Warto w tym momencie zadać pytanie o przekształcenie PWSZ w Akademię Kaliską. Wydaje się, że uczelnia jest bardzo blisko, chociaż nie można wykluczyć, że… stanie się to w ciągu najbliższych tygodni. Dotychczas uczelnie, które miały prawo nadawania stopnia doktora, a nie były uniwersytetami, czy akademiami, były nazywane ,,uczelniami akademickimi”. Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym zmienia ich status i nazywa wprost akademiami. Czy zatem tak będzie w przypadku kaliskiej PWSZ?

  - To się wyjaśni w ciągu kilkunastu najbliższych dni – dodaje prof. Wojtyła. – Trzeba dokładnie przeanalizować zapisy ustawy i ewentualnie skonsultować się z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Chcę jednak dodać, że w najbliższym czasie spodziewam się kolejnych doskonałych wiadomości, dla społeczności akademickiej w Kaliszu. Uczelnia złożyła kolejny wniosek o przyznanie nam prawa do doktoryzowania w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie. Głosowanie Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów w tej sprawie, zaplanowano na początek czerwca. I ponownie jestem dobrej myśli.

  (red)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.