AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

NA UPAŁY. Pijmy wodę!

DATA: 6 czerwca 2019 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Woda dostarczana do naszych mieszkań przez PWiK należy do wód o niskiej i średniej mineralizacji. Można ją śmiało pić z kranu. Fot. kalisz.pl

  Fala upałów dotarła do Polski, w tym do naszego miasta. W Kaliszu można pić wodę prosto z kranu, bez przegotowania. Jej wysoką jakość gwarantują codzienne kontrole i najnowsze technologie dezynfekcji, w tym także system dezynfekcji promieniami UV.

  Woda powinna dostarczać cennych składników odżywczych, być źródłem mikro- i makroelementów, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie i są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jakość wody wodociągowej określają polskie prawo oraz regulacje Unii Europejskiej. Woda z kranu w Londynie, Paryżu, Warszawie i Kaliszu spełnia te same wymagania. Wody oczywiście różnią się smakiem, składem, są charakterystyczne dla każdego regionu i każdemu z nas będą smakowały inaczej.

  Mieszkańcy naszego miasta mogą być pewni, że woda, którą piją jest bardzo często kontrolowana, badana zarówno przed wpuszczeniem do sieci, jak i podczas transportu siecią wodociągową. Jedynym i zarazem najkrótszym odcinkiem, na którym za wodę nie odpowiada jej producent jest instalacja wodociągowa w budynku. Woda dostarczana do naszych mieszkań przez PWiK należy do wód o niskiej i średniej mineralizacji. Dzięki dobrym ujęciom głębinowym z pokłady jury i czwartorzędu jej uzdatnianie przebiega w sposób naturalny, bez użycia substancji chemicznych. Oczyszczana jest tylko z nadmiernej ilości związków żelaza i manganu oraz poddawana dezynfekcji promieniami UV. Nie stosuje się substancji chemicznych zawierających związki chloru, co wpływa na to, że woda jest pozbawiona przykrego zapachu.

  Zabiegiem koniecznym, zalecanym przez Państwową Inspekcję Sanitarną, pozwalającym utrzymać bezpieczeństwo bakteriologiczne, jest jedynie okresowa dezynfekcja z użyciem chloru.
  Makroelementy, takie jak: wapń, magnez, potas, fosfor i sód to główne budulce naszego organizmu. Wypicie jednego litra wody zapewnia średnio 12% dobowego zapotrzebowania na wapń. Dużą rolę odgrywają również mikroelementy: fluor, miedź i cynk. Nad pełną kontrolą jakości wody czuwa akredytowane laboratorium, regularnie kontrolowane przez Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego.

  W 2011 roku PWiK Sp. z o.o w Kaliszu rozpoczęło kampanię promującą picie wody prosto z kranu, inicjatywę propagującą zdrowy styl życia i rozsądne gospodarowanie surowcami. Akcję zapoczątkowało uruchomienie dwóch źródełek wody obok stacji uzdatniania wody przy ul. Poznańskiej i na terenie siedziby firmy przy ul Fabrycznej. W kolejnych latach na terenie miasta zostały uruchomione jeszcze trzy źródła wody do picia. Ponadto pracownicy PWiK prowadzą spotkania z kaliską młodzieżą, pod hasłem „Skąd kaliszanie mają wodę w kranie?”. Rocznie z zajęć korzysta około 300 dzieci i młodzieży. Ich celem jest uświadomienie młodym mieszkańcom Kalisza, że woda z kranu jest nie tylko czysta i bezpieczna dla zdrowia, ale także dużo tańsza niż woda butelkowana. Koszt 1 litra czystej, zdrowej wody, wraz z dostarczeniem jej na najwyższe piętro wieżowca oraz odbiór ścieku to tylko 1 grosz.

  Dzięki budżetowi obywatelskiemu, który był wspierany przez PWiK, w kaliskich szkołach zostało uruchomionych 38 poidełek wody. Ich specjalna konstrukcja umożliwia picie wody prosto z kranu, bez używania plastikowych kubków. Nawyk ten pozwala na ograniczenie zużywania butelek plastikowych, które stają się coraz większym problemem nie tylko naszego regionu, ale całego świata. - Naszą misją nie jest walka z producentami wody butelkowanej, ale pokazanie naszym mieszkańcom, że mają wybór. Uświadomienie, że tuż za ścianą, w kranie jest woda równie dobrej jakości, a czasami nawet lepsza niż ta butelkowana, że wystarczy odkręcić kran i zaspokoić pragnienie. Zachęcam do czytania składu wody na etykietach i porównywanie jej ze składem wody z kaliskiego wodociągu - mówi Anna Chmara, dyrektor ds. produkcji w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Kalisz. - Więcej na temat kaliskiej wody możemy się dowiedzieć w stacji uzdatniania wody „LIS”, gdzie wspólnie poznamy cykl jej oczyszczania od źródła do kranu.

  (aquarius)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.