AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

MIASTO. Nowe planty. Rewitalizacja w centrum miasta

DATA: 7 czerwca 2019 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Założenia podczas specjalnego spaceru po plantach z mieszkańcami Kalisza przekazał Jacek Grabarczyk, autor projektu rewitalizacji plant. Fot. kalisz.pl

  Planty w centrum miasta mają zyskać nowy wygląd. Zostaną posadzone nowe drzewa, ale część istniejących w tym miejscu roślin ma zostać wyciętych.

  Planty to jedno z ulubionych miejsc spaceru i wypoczynku mieszkańców Kalisza. Dzięki planowanym rewitalizacyjnym pracom zyskają one nowy, bardziej atrakcyjny wygląd.

  Projekt zagospodarowania plant zakłada m.in. poprawę stanu drzew oraz posadzenie nowych gatunków - w tym roślin, które chronią przed hałasem i zanieczyszczeniami. Niestety, zakłada on również usunięcie kilkudziesięciu drzew. - To nie jest tak, że przychodzi tu jakiś barbarzyńca i wycina wszystko do zera - zapewnił podczas spaceru po plantach z kaliszaninami, prezydent miasta Krystian Kinastowski. - Pewne drzewa należy wyciąć ze względu na ich stan, ale w ich miejsce pojawią się drzewa nowe i to niemałe, np. takie o średnicy 18 cm. Przebudowę plant należy wykonać z poszanowaniem istniejącego drzewostanu. Nie możemy dziś całkowicie zmieniać projektu, a jedynie go modyfikować. Na pewno, niezależnie od ścierających się opinii, wszyscy mamy ten sam cel: poprawić stan drzew i krzewów, posadzić nowe, atrakcyjne gatunki, w tym rośliny, które chronią przed hałasem i zapyleniem, usprawnić układ komunikacyjny, unowocześnić oświetlenie, wprowadzić atrakcyjne elementy małej architektury. W efekcie planty mają stać się bardziej przyjazne, funkcjonalne i atrakcyjne, a więc kolorowe, kwitnące, dające wytchnienie w centrum miasta.

  Na całym terenie mają być posadzone gatunki roślin, które wyglądają korzystnie o każdej porze roku. Zostaną dostosowane do mikroklimatu panującego w centrum miasta i bezpośrednim sąsiedztwa ulic. Przewidziano również stworzenie stref odpoczynku. Ponadto poprawiony zostanie układ komunikacyjny, poprzez wykonanie chodników wzdłuż parkingu przy ul. Parczewskiego, oświetlenie zostanie wymienione na nowe energooszczędne, wyposażone w oprawy kompatybilne z systemem zdalnego zarządzania.

  Projekt rewitalizacji plant przewiduje jednak wycięcie kilkudziesięciu drzew. To nie przypadło do gustu wszystkim mieszkańcom. - Planty to płuca naszego miasta. Zgadzamy się, że pewne drzewa należy wyciąć, ale nie aż tak radykalnie. Głos w tej sprawie powinni zabrać ornitolodzy, gdyż są tu liczne siedliska różnych ptaków, które swoim śpiewem umilają spacery po plantach. Nowe nasadzenia powinny obejmować rośliny szlachetne, kwitnące i pachnące - mówili uczestniczący w spacerze kaliszanie.

  - Projekt ma 3 lata i został wykonany na zlecenie urzędu miasta - podkreśla Jacek Grabarczyk, autor projektu rewitalizacji plant. - Musiał on być skonsultowany z konserwatorem zabytków, który dał pieczę na tego rodzaju prace. Widzę, że problem jest z wycinką drzew, że wszyscy mają w tej sprawie obawy. Gdyby ktoś powiedział mi, że chcę wyciąć aż 72 drzewa, byłbym pierwszy, który się do drzewa przywiąże i nie dałbym ich wyciąć. Zdecydowanie wolę nic nie wycinać tylko sadzić, ale założenia projektowe, stan istniejący drzewostanu, wytyczne konserwatora zabytków oraz zasady projektowania sztuki projektowej spowodowały, że projekt został zaakceptowany w takiej formie. Niektóre duże drzewa są schorowane. Mają one zdeformowane, nieregularnie rozpięte korony i zagrażają bezpieczeństwu. Wycinamy tylko dwa gatunki drzew, klona jesionolistnego i robinię akacjową czyli te, które są gatunkami inwazyjnymi. Takie drzewa rozpychają się, niszczą krawężniki, chodniki i nawierzchnię - dodaje Grabarczyk. 

  Koszt rewitalizacji kaliskich plant wyniesie 6 mln zł. Część pieniędzy na projekt pochodzi ze środków unijnych. Rewitalizacja ma się rozpocząć jeszcze w tym roku. 

  (nel)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.