AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

ZDROWIE. Jedzmy lokalną żywność

DATA: 4 lipca 2019 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  W diecie powinno być wykorzystywane to pożywienie, które rośnie w naszym otoczeniu w danych porach roku.

  - Jednym z najważniejszych sekretów psychologicznych dietetyki leczniczej jest znajomość przyczyn i skutków choroby. Dzięki temu możemy sobie pomóc i nie czujemy się bezradni - pisze dietetyk i trener personalny, Robert Chwiałkowski.

  Nawyki żywieniowe są częścią naszej osobowości, bardzo osobistą związaną często z naszym domem i dzieciństwem. Dlatego jeżeli jesteśmy gotowi, przygotujmy się do zmian!

  W dietetyce leczniczej najważniejsze jest prawidłowe zdiagnozowanie przyczyn dolegliwości. A teraz przedstawię trzy ogólne zasady dotyczące żywności:

  Pierwsza zasada to - żywność lokalna jest najlepsza. Wykorzystywane powinno być to pożywienie, które rośnie w danym sezonie. Należy używać tej żywności, która rośnie w naszym otoczeniu, w danych porach roku. Sto lat temu ludzie mniej chorowali, bo jedli sezonowe pożywienie.

  Druga zasada to jakość żywności - problemem staje się zanieczyszczenie, modyfikacje genetyczne, nawozy, karma i szczepionki dla zwierząt. Ważna jest jakość mięsa, czym karmione są zwierzęta. Najlepiej jest jeść biologiczną żywność.

  Trzecia zasada: problem wegetarianizmu - dobrym przykładem są Indie. To tradycyjne wegetariańskie państwo. Rano mieszkańcy jedzą ciepłe naleśniki z warzywami, potem ryż z warzywami, a wieczorem np. soczewicę, która zastępuje białko mięsa. W Polsce klimat jest chłodniejszy, trzeba więc bardziej uważać z doborem pożywienia. Zamiast np. serów, jogurtów, sałatek powinniśmy dużo gotować, przyprawiać, dbać żeby jeść ciepłe dania szczególnie jesienią i zimą. Łatwiej jest utrzymać ciepło w ciele jedząc mięso, zwłaszcza w klimacie naszego kraju. 

  Robert Chwiałkowski

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.